Prívlačuj | Radosť | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

  1. Úvod
  2. Rybársky blog
  3. Príbehy
  4. Aj malé rybky môžu robiť veľkú radosť (2014)
15.01.2019
Príbehy

Aj malé rybky môžu robiť veľkú radosť (2014)

 Budík som nastavil namiesto obviklej štvrtej hodiny na 6:10. Skoro ranné hodiny už nie sú ažtaké príjemné, aké boli ešte koncom septembra, a chytanie ajtak je dovolené len od siedmej hodiny. Moje renné rituále som dokončil rýchlo, už mi len ostalo vybrať auto a čln z garáže. Už som babroval len s bránou, keď som počul zvuk auta, čo potichu vrkalo v hmlistom tichu rannej  ulice. Došiel načas...  už nejaký ten čas sa mu podarí zobudiť sa aj na budík, ani mu nemusím vyvolávať.
 Chystali sme sa realizovať moju včerajšiu koncepciu. Chceli sme aj tentokrát loviť z člna pychľavé ryby, ale nie na Váhu a nie  zubáče...Našimi cieľovými rybami boli ostrieže. Moje včerajšie úspechy ma povzbudili, a myslel som si, že tie ozaj veľké sú na takých miestach, kam sa nemôže nikto dostať z brehu... A že nakoľko to nebolo pravdivé? To sa vyjasní zachvíľku.
 
 Ako sme dorazili na miesto, kde sme chystali dať čln na vodu, sme si všimli siluetu modrého auta. Modlili sme sa, aby nás niekto nepredbiehol. Chvaľa Bohu nie, len tam parkoval niekto, akurát na hrádzi. Čln sme naložili na vodu rýchlo, ani sme nemali veľa vecí. Po dvoch otočkách sme mali všetko nachystané v člne, a už sme aj mohli sekať vlny na krištáľovo čistej riečke. Rybačku sme začali tam, kde som včera skončil. Sme si mysleli, že tie včerajšie fungujúce miesta budú ajtak rozplašené. V zime chytám prevažne na no action gumy. Aj teraz som začal chytať s Cormoran Pintailom, čo v poslednej dobe moc chutil ostriežom. Na tú nástrahu už na prvé hody som chytil pár ostriežov, a tým pádom už som sa nemusel báť, že chytím nulu. (Asi to je nejaký zlozvyk z pretekov). Tibi hlasoval dôveru silnejšiemu prútovi, on išiel na veľké ryby. Ako nás ranný, slabý vietor fúkal čím ďalej od mosta, kde sme dali čln na vodu, tým menej záberov som mal. Logické by bolo to, že na tých miestach, kam sa dedinčania nedostanú, bude viacej rýb. Nebolo to tak...podmienky pre ostriežov popri tom boli ideálne. Voda nebola nikde  hlbšia, ako dva a pol metra, všade potopené stromy pod vodou, ozajstný raj pre dravé ryby. Radi by sme sa dostali ku ďalšiemu mostu, len na jednom mieste z obidvoch strán boli veľké, zapadnuté stromy, ktoré uzavreli celú rieku, dalej sme nemohli ísť, hlavne nie s gumákom. Boli sme nútení  otočiť sa, a skúsiť šťastie na opačnej strane mostu. Ja som zatiaľ chytil pár malých ostriežikov, Tibi na šťukový vercajg nemal ani záber. Kde pre Boha sú tie dravce, keď nie na takýchto miestach? Alebo natoľko je táto rieka vychytaná?To by som si nemyslel...

  Vyskúšali sme aj tie miesta, ktoré som včera poprehadzoval. Ostriežov sme našli skoro presne tam, a v takom množstve, kde sa nachádzali aj deň predtým. Začal fúkať silnejší vietor, museli sme sa zakotviť, aby sme ostali na tom istom mieste. Čo hod, to znamenalo rybu. Konečne sme ich našli. Ale prečo neboli na ostatných miestach? Aj tu je hĺbka okolo dva a pol metra, takisto konáre, stromy vo vode. Húf ostriežov bol zaparkovaný v jednom kríku, neďaleko od mosta. Možno, že by ich  ťahala blízkosť mostu, a chystali sa pomaličky na pre- zimovanie? V podstate teraz bolo jedno, že akú nástrahu si zvolíme. Zobrali všetko. Tibi skúšal Beam Fisha a Beam Leecha, ja som chytal s malými kopytkami a Paddletailom. Kým my sme chytali drobčekov, objavili sa dvaja kolegovia na brehu. Už z ďaleka sme počuli, že čím chytajú. Boli to minimálne 35-40 gramové plandavky na sumce, ako sme to posúdili z člupotania, neskôr sme aj videli, že sa ligotali v slnečných lúčoch. Chalani poprehadzovali aj miesta vedľa nás, ale moc veľký výsledok neukázali. Hlavne s tými nástrahami chytali v 60-70 centimetrových hĺbkach... Nevadí, to je lepšie, ako keby boli múdri rybári, takto veľa škody neurobia. Tibi akurát chytil pred nimi jednu malú šťučku, kým som ja ťahal ostrieže jeden za druhým. Už chalani na brehu na nás pozerali šikmými očami. Posledná kvakpa v pohári bola tá, keď som začal zdolávať jednu väčšiu šťuku, okolo 60 cm. (Tá sa vypla vedľa člna, tak sme to nemohli odfotiť). Počul som buchot smerom z mosta, Tibi práve sa tam pozrel a videl, že jeden z rybárov hodil o zem svoj podberák akurát v tom momente, keď som začal ťahať rybu. Chalani nezvládali psychické cvičenie, a vzdali to. Ako rýchlo prišli, tak aj odišli. Mi sme pokračovali ďalej, a chytali sme páskavých bandárov, kým nezmizli.  Vzdorovane s vetrom sme sa posúvali stále ďalej, asi o dva kilometre. Tu bola revírna hranica. Nechceli sme prepísať číslo revíru v povolenke, ďalej sme nešli. Odtiaľ sme kvázi splavovali smerom naspäť, tak silno fúkal vietor. Snažili sme nájsť v kríkoch zase hejno ostriežov, alebo nejaké náhodné šťuky chytať. Ostrieže boli len sem-tam, skupinu sme nenašli ani v tomto smere, popritom miesta boli také,  ako je to písané vo veľkej knihe.
  Už mohla byť asi jedna hodnia, keď vietor nás nafúkol do jednej malej zátoky. Nechceli sme sa zakotviť, len zo splavu sme to chceli pohadzovať. Na prvý hod som dostal prudkú ranu... Bola maličká šťuka, ale na to, že voda bola dosť studená, bojovala parádne. Spravili sme fotku, a mohla ísť ďalej po svojej ceste. Ešte sme neboli ďaleko, vrátili sme sa tam, a vyhodili sme kotvu. Ďalší hod, ďalšia šťučka, o niečo menšia ako predošlá...žeby boli tu, či len im začal obed len teraz, alebo aj-aj? Tibi skúsil plandavku. Dovtedy  hľadal ryby len medzivodou, ale teraz pustil troška hlbšie striebornú lyžicu. Ani dvakrát neotočil kľučku, a Daiwa Powermeshka sa ohýbala. Páchateľom bola malá šťučka, ale o to bola agresívnejšia. Prechytali sme dneska zopár  miest na dosť dlhom úseku, a okrem tých predošlých náhodných šťúk pri moste,sme nechytili nič, a tu hneď boli aj tri. Zaujímavé. A my sme si mysleli, že akurát teraz sa aktivizovali.  Ako nás fúkal vietor naspať ku mostu, sme prechytali všetky miestá, čo sa len dalo, ale už zábere od šťúk neboli, len náhodné ostrieže. Asi im skončila obedová prestávka, alebo len v tom strome boli. Rozmýšlali sme, že už asi to zabalíme, nemá zmysel prechytať ešte raz tie miestá. Kým sme balili veci v člne, sme sa prefúkali pod mostom a akurát vtedy, keď som chcel zložiť prút, som cítil, že ešte posledný hod by som mal dať pod konármi, čo už hneď na začiatku rybačky Tibi prechytal. Nahodil som, preklapal som preklapač, a bumm... Silná, nekompromisná rana do Cormoran ULX-ky a známy ťah do boku. Šťuka, ale už o niečo bude väčšia. Vo vode vyzerala, ako keby mala 70cm, no nakoniec nemal ani 60cm, ale som sa mi veľmi tešil. Akurát prišiel na záver, ako 45. Ryba na dneska.  Na to, že bolo len jedno také miesto, kde sme chytali ozaj veľa rýb,  sme sa tešili, že ostrieže sa objavili zase na tejto rieke, ale aj budúcnosť šťúk nie je stratená. Aj keď ryby boli malé, nás potešili, a keď sa vyrastú tak sa s nimi stretneme zase.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.