Prívlačuj | Začiatky | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

 1. Úvod
 2. Rybársky blog
 3. Návody
 4. Ako začať s prívlačou - základy
23.12.2019
Návody

Ako začať s prívlačou - základy

  Na rôznych platformoch, hlavne v sociálnych médiách, denno-denne sa stále častejšie stretávam s otázkou: ako začať s prívlačou? Odpoveď možno, nie je ani taká jednoduchá, ako si to mnohí myslia...(kúp si prút, wobbler a nahadzuj). Túto otázku by som rozdelil na viaceré časti. V prvom rade, prečo sa chcem zaoberať s prívlačom? - Len tak, rekreačne, denne 1-2 hodinky, alebo ako doplnok k ostatným spôsobom rybolovu, ktoré sú nám bližšie, teda sezonálne na jeseň a v zime. Alebo sa chceme venovať výlučne iba rybolovu s umelými nástrahami.  V nasledujúcich príspevkoch by som chcel dať odpoveď na tieto otázky.

 
  Nieje jedno, kedy sa dostaneme do bludiska rybolovu s umelými nástrahami, či ako skúsený rybár, alebo ako úplný začiatočník. V prípade, že už máme skúsenosti s inými metódami, máme trošku ľahšiu prácu. Ale keď  je rybár  úplný začiatočník (ktorý rybársky prút videl iba na obrázku, alebo chodil k vode s kamarátom, so starým otcom, a teraz sa chce tomu venovať), musí počítať s vážnymi prekážkami. Bohužiaľ, títo začínajúci rybári niekedy dostávajú úplne zlé rady aj od rybárov "vševedov".  Obrovské hlúposti sa vyskytujú hlavne na Facebooku, na ktoré potom doplatí ten nevinný začiatočník, a v niektorých prípadoch kvôli neúspechu sa vzdá tejto skvelej zábavy  na celý život. Môžeme stretnúť aj s takými predajcami rybárskych potrieb, ktorí sú orientovaní len na zisk. Oni chcú získať osoh z toho, že ten začiatočník nie je dokonale informovaný, niekedy mu predajú také veci, ktoré vôbec nie sú potrebné, lebo nevie čo konkrétne potrebuje a čo nie. Takáto udalosť sa stala aj môjmu kamarátovi, a preto som sa rozhodol, že sa pokúsim dať niekoľko dobrých rád pre začínajúcich prívlačiarov. Snáď sa počas skoro tridsaťročého  rybárčenia na mňa niečo také nalepilo, čo stojí za to, aby som sa s tým podelil s Vami.

  Začneme teda tam, že "chcem sa stať prívlačiarom". Čo k tomu treba? Rybársky prút, naviják, šnúra, niekoľko umelých nástrah, a niekoľko doplnkov. Tak teda poďme rad-radom. (Tu by som mal oboznámiť Vás s vlastnosťami prútov, navijákov, nástrah, ale to potrebuje zvláštne články, ktoré mienim napísať neskoršie.) Teraz poďme jednoduchším smerom.

  Zaobstarajme si potrebné dokumenty (povolenie k rybolovu, rybársky lístok - o týchto dokumentoch sa môžeme informovať na miestnom rybárskom zväze), naučme sa pravidlá a už aj môžeme ísť. Snáď aj o týchto dokumentoch by som mohol zvlášť napísať, pretože aj medzi skúsenými rybármi môžeme nájsť takých, ktorým nie sú tieto veci úplne jasné.

  Predpokladám, že v prvom kole by sme radi zažili nejaký ten úspech, preto navrhujem ultra light  - light prívlač, pretože s týmto spôsobom sa môžeme najľahšie dostať k rybe, a tým môžeme získať skúsenosti. Čo je to vlastne ultra light - light prívlač? V podstate lovíme s ľahkou výbavou, menšími nástrahami, kde našim cieľom sú menšie (ale nie podmierečné) dravé, alebo biele ryby. Predpokladám, že vo vodách v našom okolí je z nich viac, ako z ušľachtilejších (bohužiaľ). Nájdime vhodnú vodu, môže to byť menšia rieka, kanál, potok, alebo jazero a skúsme získať informácie o tam žijúcich rybách. Pravdepodobne bude na blízku taká voda, kde žijú jalce hlavaté, ostrieže, biele ryby, alebo pstruh. Tieto ryby budú našimi prvými cieľovými rybami. Po rokoch prídeme na to, že každý druh rýb v každom období sa dá chytiť na inú nástrahu, budeme potrebovať iný prút, výbavu, ale s týmito vecami sa ešte nezaoberajme.

  Naša druhá cesta určite bude viesť do rybárskych potrieb, alebo na webshop. Budeme potrebovať jeden prút… Podľa mňa každý začne chytať z brehu, neskoršie si môžu vyskúšať brodenie, alebo chytať z člna. Ale prvú výbavu môžeme spraviť aj univerzálnu. Prút by mal byť 2 metre dlhý (+- niekoľko cm). S touto dĺžkou sa dá chytať aj z brehu, z vody, ale ani v člne to nebude nepohodlné. Tieto prúty sú už ľahké, a sú vhodné na rybolov s rôznymi nástrahami. V tejto dĺžke môžeme nájsť aj univerzálne prúty. Krátke alebo dlhé môžu byť už špecifikované na ryby alebo nástrahy. Spodná hranica vrhacej záťaže môže byť 2-3 gr, horná max. 8-10 gr. Tieto parametre pri každom prúte znamenajú iné vlastnosti, ale k prvým krokom budú vhodné. (Hranica vrhacej záťaže značí, že aká má byť najmenšia, alebo najväčšia nástraha, ktorú môžeme s daným prútom hodiť, ale neznamená, že s 2-6 gramovým prútom je zakázané loviť s 1 gramovou nástrahou alebo, že 2-8 gramový prút by neuniesol 10 gramovú nástrahu. Tieto dáta sú iba približné, vlastnosť prútov ovplyvňujú očká, materiál prútu, držiak na navijak, a iné komponenty, ale o nich neskoršie.)

  S takým ľahkým, malým prútom sa nemusíme báť ani väčších rýb. V prípade, že výbava je dobre zohľadnená, a sú vhodné podmienky (no, pravda, máme aj nejaké skúsenosti), môžeme s takouto výbavou dostať do podberáka aj ryby rekordných rozmerov. Ale to neznamená, že s touto výbavou máme loviť cielene väčšie ryby, pretože počas zdĺhavého zdolávania ryby sa natoľko unavia, že keď by sme ich chceli pustiť naspäť  (samozrejme, že ich chceme pustiť naspäť, veď prečo by sme ich zabíjali rad-radom), určite by to neprežili.

  Takže, základné vlastnosti prútu sú dané. Podľa mňa, v žiadnom prípade nevyberajme z najlacnejšej, 20-30 eurovej kategórie, pretože nie je isté, že tieto prúty tolerujú chyby začiatočníkov, a pravdu povediac, nikto by nechcel začať svoju rybársku kariéru s prasknutím prútu. Na druhej strane, na drahšie prúty zase treba dať veľký pozor, ale prúty z vyšších kategórií sú vyrobené z kvalitných materiálov, a vydržia viac utrpení. Ale netreba hneď zaobstarať výbavu najvyššej kategórie. Aj tu platí, že najlepšia je zlatá stredná cesta, preto navrhujem prút za 50-70 eur. Jeho váha, rozdelenie váhy bude vhodná pre začiatočníka, a prúty tejto kategórie sú vhodné na prezentovanie aj menších nástrah, ale na druhej strane tolerujú začiatočnícke chyby. V tom prípade, keď si myslíme, že už v živote nikdy nebudeme chytať, môžeme takúto výbavu ľahko, s minimálnou stratou predať.

  Budeme potrebovať aj naviják. Mnohí k tomuto spôsobu lovu hneď doporučia naviják 1000-ku (najmenší). Ale mýlia sa. Tieto navijáky majú veľmi malý priemer cievky, tým pádom aj hody s nimi sú kratšie, veľakrát spôsobujú to, že šnúra/vlasec sa zamotáva, čo nie je práve najlepšie. Naviják by mal byť 2500-ka, neskoršie bude vhodný aj k silnejšej výbave, nebude treba kupovať nový, len jednu náhradnú cievku. Váha moderných navijákov 2500 je okolo 200-220 gramov, teda naša výbava nebude od neho zbytočne ťažšia, a priemer cievky je ideálny. Začiatočníci pravdepodobne nemajú ešte obľúbené značky. V takýchto prípadoch uveria reklamám, alebo predajcovi, ktorý povie to, čo chcú počuť. Podľa mňa ani tu netreba kúpiť navijak za 20-30 eur, môže to dopadnúť veľmi zle. V prípade, že naša peňaženka nám dovolí, vyberme si zo 70-100 eurových navijakov, pretože tieto sú už oveľa spoľahlivejšie, a ako som už spomínal pri prútoch, ľahšie ich predáme, keby sme si to rozmysleli. A keď zostaneme pri rybačke, tak môžeme ich používať aj viac rokov.  

  Zaobstarajme si aj vlasec / šnúru. Tu si môžeme vybrať monofil, alebo pletené šnúry. Obidve majú svoju výhodu aj nevýhodu. Keď sme začiatočníci, tak musíme s ňou aj pocvičiť. Monofil vzhľadom na to, že je pružný, nevysiela tak dobre ani pohyb nástrahy, ani záber rýb, a ruku nemáme celkom prispôsobenú,preto  môžeme si vybrať pletenú šnúru. Keďže pletené šnúry majú nulovú rozťažnosť, môže sa stať, že pri našej nepozornosti, sa prút zlomí… V prípade, že sme schopní dávať pozor na detaily, a budeme chytať s nie celkom zatiahnutou navijákovou brzdou, nebude problém. Ale, keď cítime, že je to rizikové, tak zostaňme pri silone, a keď už cítime potrebu, tak ju vymeníme. Z monofilu stačí za 2-3 eur/150 m,  0,14-0,16 mm, alebo z pletenej šnúry 0,06-0,10 mm (v prípade PE: 0,3-0,5). V prípade pletenej šnúry budeme potrebovať  fluorcarbonový nadväzec, v hrúbke 0,18-0,20 mm. Nadväzec zabraňuje tomu, aby sa šnúra rýchlo opotrebovala, a keď použijeme farebné pletené šnúry, tak to ryby nezbadajú tak ľahko. 

Viazanie nadväzcu a pletenej šnúry: TU


Teraz potrebujeme už len zopár drobností. Bude potrebné ešte:

 • Karabínka, alebo karabínka s obratlíkom, čo umožňuje rýchlu výmenu nástrahy. Môže byť  veľkosť 14-10, alebo 000-00 (0,70 eur/10ks +/-)
 • Pean na vyslobodenie háčika (povinná výbava), 15-17 cm, 2-3 eurá
 • Podberák pre väčšie ryby, keby sme sa nevedeli dostať blízko k vode, (povinná výbava), s priemerom 40x50 cm. Môže byť s krátkou rúčkou, ale môžeme si vybrať len hlavu, a k tomu 2-3 m dlhú rúčku. Môžem doporučiť podberák s gumovou sieťou, pretože v týchto sa ryba nezraní, nezasekáva sa háčik do siete, a v neposlednom rade sa rýchlejšie osuší,ako klasické siete.  7-15 eur
 • Meter (povinná výbava), 1-2 eur
 • Dobre môžu poslúžiť polarizačné okuliare. 8-15 eur
 • Nejaká utierka, aby sme neutierali ruky o nohavice.
 • Krabička pre nástrahy. 3-10 eur.  (Neskoršie budeme vidieť, či nám lepšie sedí vesta, nejaký batoh, alebo chest-pack  (ladvinka)).
 • Zopár nástrah

  O nástrahách. Keďže našimi cieľovými rybami sú jalce hlavaté, ostrieže, pstruhy, alebo biele ryby, oplatí sa prichystať nástrahy viacerých druhov, a to aj kvôli získaniu skúseností.

 • Majme pri sebe 2-3 ks rotačky v zlatej, striebornej farbe o veľkosti 00-1. S nimi je najjednoduchšie loviť,hlavne pre začiatočníkov. Nahodíme, a vedieme tam, kde si myslíme, že sa ryby zdržiavajú. O nich budem písať neskoršie, teraz stačí toľko, že nahodíme, vytiahneme, na precvičenie to stačí.
 • Budeme potrebovať 1-2 ks plandavky s hmotnosťou 1,5-3 gr, podľa mňa radšej si zvolme tmavšie odtiene. Ani s nimi nebudeme mať ťažkú úlohu, nahodíme (ďalej, ako rotačku) a vyťahujeme. Tu by bolo dobré precvičiť si rytmus vedenia nástrahy, ťahať rýchlejšie-pomalšie, zastaviť, nechať klesnúť, atď. Túto nástrahu môžeme použiť pri všetkých troch cieľových rybách.
 • Zoberme so sebou wobblere trojakého druhu, aj to kvôli tomu, aby sme sa naučili ich používať. Nech je jeden, ktorý pláva na hladine, nazýva sa popper. Nech je jeden na stredné hĺbky (0,8-1,2 m), o veľkosti 4-5 cm, a okrem toho jeden agresívny crankbait, na väčšie hĺbky. Ich funkciu a pohyb môžeme zistiť pri vode. S poslednými dvomi typmi môžeme hodiť do kratších vzdialeností, pretože majú väčší odpor, ale budú vo väčšine prípadov užitočné. Čo sa týka farieb, vyberme si také, ktoré sa najviac podobajú malým rybkám. O wobbleroch budem písať neskôr podrobnejšie, teraz len toľko, aby sme si precvičili, ako treba ťahať, zastaviť - pustiť nástrahu, získať skúsenosti o tom, že ktorá nástraha, ako pláva.
 • Okrem toho zaobstarajme si niekoľko menších twistrov, gumené ryby o veľkosti 3-4-5 cm. Netreba veľa, stačí 2-3 ks z každého typu, a z každej farby. Nech je medzi nimi nymfa, larva a gumka napodobňujúca malú rybku. Tieto môžu byť v krikľavejších farbách, ako napr. žltá, biela alebo ružová. K nim budeme potrebovať primeraný háčik s jigovou hlavou (háčik s olovom/tungstenom), zvyčajne o veľkosti 8-6-4 (čím je väčšie číslo, tým je menší háčik). Váhu môžu mať 1-5 gr.  S  nimi sa môžeme zaobísť v každej situácii. Chytanie rýb s gumenou nástrahou je ľahké. Počkajme, kým sa nástraha dotkne spodku (tento moment značí uvoľnenie  šnúry, alebo špic prútu, šikovnejší to pocítia aj na prúte), a začnime zdvíhať - ponárať nástrahu.  

Na začiatok postačí nástraha za 30-40 eur. Ich cena sa mení podľa kategórie, ale aj veľmi lacné nástrahy môžu byť výborné, hlavné je, aby dobre fungovali vo vode. Platí to hlavne o wobbleroch a rotačkách.

Keď sme si všetko zaobstarali, už len treba zložiť výbavu a rybačka sa môže začať…. Že kde a ako, o tom nabudúce.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.