Prívlačuj | Zima | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

  1. Úvod
  2. Rybársky blog
  3. Návody
  4. Jalce v zime (2018)
23.01.2019
Návody

Jalce v zime (2018)

 Je to ryba, ktorá zastupuje pre nížinných rybárov pstruha. Patrí medzi tie ryby, ktoré zjedia všetko, čo im ponúkneme. Môžeme ich loviť po celom roku celkom úspešne. Koľko šupín má, má aj toľko očí  – vravievajú „veľkí starí“ a to celým právom. Keďže jeho paleta jedálnička je veľmi široká, môžeme ho zvábiť so všetkými spôsobmi  rybolovu. Medzi jeho najobľúbenejšie maškrty patria čerešne, ale neopovrhne ani chrústami, ani malými rybkami. Áno, je to jalec, presnejšie jalec hlavatý, ktorý je dôležitou súčasťou ekosystému potokov, riek ale aj jazier.
 Moje skúsenosti dokazujú, že veľa ľudí ich berie počas rybačky len ako „príspevkové“ ryby. Ja však nane lovím v celom roku cielene, buď na prívlač, alebo na mušky.  Medzi moje najobľúbenejšie  jesenné a zimné rybačky patrí lov jalcov,  pretože aj v chladnejšom počasí sa dajú veľmi dobre chytať, keď vieme, kde ich máme hľadať. Pre mňa má väčšiu cenu uloviť 10-30 ks rýb, ako keby som mal čakať  povedzme týždeň na väčšie zubáče alebo šťuky. Z tohto dôvodu počas  jesenných a zimných výpravách  popri ostriežov a volžákov sú mojím prvoradým cieľom práve jalce.

 V tomto období sa už netreba báť  toho, že  človek dostane  počas celodennej rybačky úpal. Tí ktorí cielene lovia na jalce, robia to v prvom rade v teplejšom počasí. Je  pravdou, že v lete ich môžeme oveľa ľahšie „vypátrať“, ale uloviť väčšie kusy je podľa mňa (okrem raňajších a večerných hodín) oveľa ťažšie. Teraz, v zimnom období je to opačne. K tomu, aby sme našli ryby, potrebujeme veľmi dobre poznať terén, a mať dobrú kondíciu. Ale keď natrafíme na ne, tak nebude také ťažké hoci aj cez deň chytiť aj tie väčšie kusy.
 Ako by sme sa mali pripraviť na lov jalcov v zime? S týmto krátkym príspevkom by som chcel poradiť začínajúcim rybárom, chcel by som im dať zopár užitočných rád. Poznamenávam ale, že nechcem, aby to brali ako sväté písmo. Ba naopak, vychádzajúc z týchto informácií, neskoršie potom z vlastných skúseností môžu získať oveľa viac užitočných poznatkov. Toto je iba návod v štýle „ja to robím takto“. 

 V prvom rade by sme mali na blízko (pretože dni sú stále kratšie a čas, strávený pri rybačke nie je taký dlhý, ako v lete) nájsť takú vodu, povedzme potok, menšiu alebo stredne veľkú rieku, kde predpokladáme, že bývajú jalce. Môžeme vychádzať aj z našich letných skúseností. Kde ich vieme v lete zvábiť na nástrahu, niekde v blízkosti týchto miest sa budú zdržiavať aj v zime. Možno trošku ďalej, ale určite na tom úseku vody. Možeme použiť aj GoogleMaps. Na satelitnej mape hľadajme (na vytypovanom úseku) také miesta, kde sú mosty, alebo nejaké iné stavby. Môžeme hľadať zúgovy, ostrovčeky, alebo rokliny, pretože v ich blízkosti je koryto striedme, čo môže poslúžiť ako útočisko, alebo ako zdroj potravy pre ryby.

 Keď sme túto časť úspešne absolvovali, mali by sme zaobstarať výbavu, ktorá je vhodná pre tento účel. Keďže hovoríme o rybačke z brehu, potrebujeme k tomu trošku dlhší, cca. 2-2,10 m dlhý prút, ktorý má vrhaciu záťaž medzi 0-10 gr (1-5/ 2-8/ 3-10, atď.). Čo sa týka charakteristiky prútu, môže byť Fast – Moderate/Fast, akciový, s trošku slabším útlmom. V prvom rade sa pripravme na lov s gumenými nástrahami, z tohto dôvodu sú najvyhovujúcejšie prúty s A-čkovou akciou, ale nemali by byť veľmi tuhé, keďže ide o ryby s mäkšou papuľkou, je výhodnejšie použiť trošku mäkkšie prúty v záujme úspešného zdolávania.  Ja pre tento prípad používam prút, ktorý som si poskladal sám.  Jeho základom je blank St.Croix SCIII 1,98 m s vrhacou záťažou 1-5 gr, Fast akcia. K tomuto prútu dám 0,4 – 3 gr-ové jigy, alebo záťaže typu cheburaska, pomocou ktorých ponúkam pre ryby imitácie menších lariev, chrobákov, niekedy aj gumené rybky max. do  2”. Niekedy môžeme potrebovať aj menšie wobblery, alebo imitácie chrobákov, nie väčších, ako 3 cm. Pomocou podobného prútu sa dajú ovládať všetky spomínané nástrahy.


 Navijak by mal pasovať k prútu, veľkosti 2500. Dnešné moderné navijaky už aj v tejto veľkosti sú veľmi ľahké, nemusíme sa báť toho, že naša zostava bude nevyvážená. Širší priemer cievky môže pomôcť pri dlhšom nahodení (čo z brehu bude určite potrebné). Keď vieme, že na danom úseku ryby budú pomerne blízko ku nám a nebudú potrebné dlhé nahodenia, môžeme používať  silon s priemerom 0,12-0,14 mm s nižšou pružnosťou.  V tomto období viackrát lovíme pri teplotách okolo bodu mrazu. Z tohto dôvodu silón bude určite praktickejší, čo sa týka zamŕzania očiek. V tom prípade, keď vieme, že budú potrebné dlhšie nahodenia, môžeme riskovať nákup tenšej, kvalitnej pletenej šnúry s priemerom 0,3-0,4 PE. S touto šnúrou budeme cítiť aj veľmi opatrné zábery (áno, veľmi opatrné!), ktoré sa uskutočnia z väčších vzdialeností.  Táto pletená šnúra bude mať vo vode menší odpor (čo vyplýva z jej priemeru), tým pádom budeme mať možnosť použiť menšie záťaže (jigy, cheburasky). Toto zase prispeje k tomu, aby sme vedeli nástrahu ponúknuť čo najprirodzenejšie a v neposlednom rade aj naša zostava bude jemnejšia. K pletenej šnúre rozhodne dajme fluorocarbonový nadväzec s priemerom 0,16-0,18 mm.  Šnúru a FC môžeme spojiť uzlom blood, palomar, alebo uni-to-uni. Všetky sú vhodné, je len na nás, ktorý použijeme.


   
 Celý systém by sa mal skončiť karabínkou 000-00, alebo keď meníme nástrahu iba občas, tak karabínku môžeme aj vynechať. Podľa mojich skúseností zostava bez karabínky mala výhodu iba pri cielenej rybačke bielých rýb. Podľa mňa mikrokarabínky jalce vôbec nerušia.

 Jemná zostava nemá význam iba pri rybačke s plavákom, alebo na feeder, ale tak, ako sa stále zdokonaľujú spôsoby rybolovu, tak môže mať použitie menšej záťaže alebo háčika kľúčový význam aj pri prívlači.
 Zostavu máme hotovú, teraz chýba už len nástraha. Ako som už spomenul, mali by sme sa pripraviť s menšími wobblermi, imitáciami chrobákov. Môžu byť vyhovujúce napr. Salmo Tiny, TAPS Zuka, Bassday Kobun, 3Stan Stream Micro, či Min, atď.. Čo sa týka farby týchto nástrah, ja sa snažím o prirodzené kombinácie, ale nevylučujem ani nijaké nové predstavy.

 
 K wobblerom pribalme aj jigy, záťaže cheburasky s háčikmi. Záťaže by mali byť medzi 0,5-3/4 gr. Môžu byť variácie z olova, alebo tungstenové. Táto posledná variácia má trošku vyššiu cenu, ale môžeme ich použiť v menších záťažoch, ako tie z olova, lebo majú inú hustotu. Veľkosť háčikov by sa mala prispôsobiť k veľkosti nástrahy. Nie je na škodu, keď sú trošku kratšie, to napomáha k tomu, aby nástrahy mali ešte pôvabnejší pohyb. 

 

 
 A ešte dajme do krabičky aj niekoľko gumených nástrahPoslúžia napríklad: Fishup Pupa 0,9”, Dekoj Nymfa, Dekoj Death Fish, Reins Ring Shrimp, Savage Gear Mayfly, P21 Awaruna 1,5”, Keitech Swing Impact 2”, atď. Aj v tomto prípade dávam prednosť prirodzeným farbám. Môže to byť tmavozelená, hnedá, čierna, farba syra, alebo ich kombinácia, podľa farby vody.  Nie je na škodu, keď nástraha má farbu, ktorá lepšie upúta pozornosť rýb, ale nemala by byť veľmi kriklavá. Pomôže aj to, keď naša nástraha je trošku aromatizovaná, lebo v studenej vode vône môžu hrať väčšiu rolu, ako v lete.

   
 Naša výbava je už celkom hotová, a teraz treba sa len vybrať. Každopádne dávajme si pozor na to, aby sme mali na sebe 3-4 vrstvy odevu, pretože môže sa stať, že musíme byť pri vode aj niekoľko hodín. Breh môže byť od blata, pre tento prípad si obujme dobré, podľa možností vodotesné baganče, alebo teplé čižmy. Ja potrebné nástrahy a drobnosti nosím v ľadvinke, ale poslúži aj nejaká vesta, alebo menšia bočná taška. Majme u seba pean na odstránenie háčika, uterák na ruky a podberák s dlhou rúčkou, ktorá poslúži, keď natrafíme na väčšiu trofej.

 V prvom rade hľadajme také miesta, kde sa prúd vody spomaľuje, zastaví, alebo sa otočí. V tomto chladnom počasí pri silnejšom prúde je aj voda chladnejšia, čo ryby nemajú veľmi v obľube. Okrem toho na takých miestach použijú oveľa viac energie, preto hľadajú kľudnejšie, pomalšie, alebo stojaté miesta. Tieto miesta by mali byť nad priemernou hlbkou, pretože voda je čistejšia, v plytčinách sa ryby necítia bezpečne, a práve preto, ale aj pre zmenu teploty vody s obľubou vyhľadávajú hlbšie časti. Keď poznáme takéto miesta, a vieme, že tam v lete rástli riasy, tak tam si skúsme svoje šťastie. Plyny z hnilých porastov oteplia vodu a súčasne dávajú aj potravu našim kamarátom.


Pomôžu nám v orientácii aj vtáci. Len treba dať pozor na znamenia prírody. Keď vidíme kormorány, volavky, tak v blízkosti určite sú ryby. Všimnime si hľadinu vody, hľadajme stopy po malých rybkách, alebo väčšie vlny. V takomto období ryby už sú v skupinách, a pohyb týchto skupín je zbadateľný aj na hľadine vody. Keď na brehu nájdeme šupiny po rybách, aj to môže byť znemenie… v blízkosti boli ryby, a možno aj teraz sú…
 Keď sme už na vytypovanom mieste (ktoré je hlbšie, ako ostatné časti v okolí, voda je pomalšia, aj teplejšia), už len treba skúšať, treba nájsť vhodnú nástrahu.

  Keď sa jedna neosvedčí, to neznamená, že je zlá. Možno, že treba vymeniť háčik, jig, cheburashku. Skúsme ponúknuť nástrahu čím prirodzenejšie, pozastaviť, alebo dať na dno. Hlavné je, aby nástraha mala pomalý pohyb, aby sa prisôbosobila k aktuálnej „rýchlosti” rýb. Nezabúdajme, že vodá má iba 4-6 stupňov Celsia. Aj ryby sú spomalené, nepotrebujú nástrahy s rýchlejším pohybom. Skúšajme v rôznych hĺbkach vody, niekde  ich určite nájdeme. Keď sa jedna nástraha neosvedčila, ponúkajme im druhú. Možno, že vtedy a tam bude víťazom malá larva, ale možno, že ryby by mali chuť na väčšie kúsky. Nebojme sa exprimentovať!. Stáva sa, že dané miesto obdarí nás iba s 1-2 rybami. V takýchto prípadoch skúšajme inde, pochoďme celý breh rieky, alebo potoka, podľa toho, koľko času máme a sledujme vodu, dozvieme sa veľmi veľa.

 Jalce sa zoskupujú podľa veľkosti. Tam, kde nájdeme viac 20-30 cm jedince, tam nerátajme s oveľa väčšími. Možno, že aj 30-40 cm-vé sú niekde na blízku, ale v každom prípade tvoria inú skupinu, s menším počtom jedincov. A isté je, že väčšie od nich bývajú niekde úplne inde, v menšej skupine, povedzme s 2-4 kúskami  v skupine. Podľa mňa všetky voľby môžu zaručiť príjemnú rybačku. Môžeme chytiť 20-30 ks menších rýb, ale môžeme loviť aj na väčšie, ale v takomto prípade rátajme s menším počtom.  Samozrejme môže sa stať všeličo, ešte aj to, že natrafíme na skupinu starých, hladných jalcov.

 Nezabúdajme, že čoskoro príde jar, a väčšina týchto rýb už sa bude chystať na neres. Nezrieďme ich stav, nechajme im pocit rozmnožovania sa! Dajme si pozor na to, aby sme mohli zažiť aj mi príjemné rybačky aj na budúci rok! Zaobchádzajme s nimi opatrne, keď je jedna možnosť, tak ich pusťme naspäť, dávajúc príležitosť aj pre seba na to, aby sme v budúcnosti mohli obohatiť svoju zbierku fotografií o ďalšie, ešte väčšie úlovky.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.