Prívlačuj
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

  1. Úvod
  2. Rybársky blog
  3. Príbehy
  4. Keď nám prajem aj stav vody... (2013)

Keď nám prajem aj stav vody... (2013)

Nedeľa... je zase enormne veľká teplota. Dážď... bohvie kedy pršalo naposledy. To je z jednej strany dobré, lebo naše rieky po povodni veľmi pomaly sa vrátili do svojho koryta. Moje obľubené rieky v týchto dňoch už konečne stagnujú, a ich vodný stav je akurát ideálny na chytanie. Z druhej strany  by už dobre padol nejaký ten ochladzujúci dážď.

 S kamošom, Tiborom v dopredu dohodnutom termíne skočíme do auta...čiže skočím len ja. Môjmu najobľúbenejšiemu bojovníkovivečerná party dosť oslabila vnútorné orgány. Kým ja nažhavený a povzbudený sedím v aute, on znechutene. Našim cieľom bola rieka Hron pri Štúrove. Našim netajným úmyslom bol to, že na blížiace sa preteky nazbierame troška skúsenosti, aby sme boli o krok vpred oprotiostatným družstvám v divízii. Skúsenosti sme aj nabrali...možno, len preteky na Hrone sa neuskutočnili. :)

  Našli sme most, čo nám slúžil, ako orientačný bod (deň predtým našim priateľom bol Google Maps). Voda bola ideálna, len z brehu sa nedalo chytať skoro vôbec. Nič sa nestane, však si zabrodíme...mysleli sme si to my. O pár sekúnd došla jedna prenikavá rodinka, ktorú viedol otecko.Volal sa X. Dal nám  najvo, že oni ajtak sa tu  budú kúpať, a mi tu vôbec nemáme čo hladať, ale nie len tu, ale na celom úseku by sme nemohli chytať... Chudák asi nevedel, že Hron nie je len 12.5 metra dlhý, a 3 metre široký (oni asi využívali takú dlhú časť z rieky), ale existujú aj iné miesta okrem „kúpaliska“. Prešli sme troška vyššie, kde sme našli také miesto, kde sme mohli isť k vode bližšie, ako 10 metrov. Konečne sme našli prvý vhodný flek na chytanie, a začali sme zbierať tie skúsenosti.

 Prvý hod, jalček hlavatý okolo 25cm. Pre mňa nie je dobrý štart, keď na prvý hod mám rybu.Cítil som, že niečo nie je v poriadku. Kamoš skúšal štastie, čiže neštastie troška vyššie. Jemu pani Fortuna priniesla šťuku, ale  na jalcovom prúte nemá čo hľadať nadväzec na šťuky – predpokladám, že to vedela aj šťuka - , tak s úsmevom  a s Cormoran wobblerom v papuli odplávala. Ja som si ešte našiel jedného ostrieža, a jedného jalca tmavého na rotačku a koniec. Nevyzeralo moc nádejne, popritom aj voda už bola v normálnom stave. Aj kvôli tomu sme vedeli zabrodiť v gaťkách a s bakančami na krku na tých najlákavejších miestach. Tieto fleky okrem pár ťukancov nedali nič. Aký je to dobrý pocit, keď rybárovi sa doma  sušia broďáky a s holou nohou pochoduje na kameňoch, nebeský pocit, vyskúšajte si to aj Vy! Asi tak o hodinu sme si mysleli, že už stačilo, poďme inde. Z vody von, cez kríky, komáre nás naháňajú, šup cez les, ešte viacej komárov, a konečne do auta a štart. O 2 kilometre vyššie nás výtal lákavý štrkovitý breh, len mal 254 problémov ...toľko ľudí sa tam kúpalo. Čo teraz? Už to máme. Pri takom stave vody Ipeľ je akurát ideálny...keď nebudeme chytať, tak len si na to kukneme, lebo doteraz sme tam boli iba pri vysokej vode, a teraz ani nie sme ďaleko od nej. Už známy scenár: do auta, štart, ešte máme 2 hodiny do zotmievania.

 Po príchode sme s radosťou konštatovali, že tento úsek zdobia štrkovité ostrovčeky, kde samozrejme kúpajúci sa ľudia tešili na všetko dobré. Cítime sa nesmierne „šťastní“. Nič nám neostalo, len ísť do lesa na taký úsek, čo sme už ako-tak poznali. Cestou tam sme si všimli jeden ostrovček, čo sme ešte   v predchádzajúcich rybačkách  nezbadali. Stop kámo...tam musíme ísť! Išli sme tam.

 Oproti nám lákavo sa húpali kríky, ktoré  vyrástli zo zlomeného brehu. Vedeli sme, že tam musia byť aj jalce. Naše odhady po piatich hodoch sa potvrdili. Obaja sme zdolávali 30 cm-ové jalčeky. Medzičasom prišli aj bolene, ktoré naháňali malé rybky. Z boleňov sa nám zatiaľ nepodarilo chytiť, ale nevadí, pred zotmením prídu aj oni na fotenie. Začalo sa pomaličky stmievať, a vodná hladina sa poriadne oživila. Kvôli tomu som sa rozhodol, že moje milované hlavaté  prekvapím s jedným „novorodencom“. Akurát pred dvoma dňami som vyhotovil jedného chrobáčika. Netrvalo dho, a už som aj mal záujemcu. Jalček s hlasným bozkom dal mi najavo, že  sa mu páči môj chrobáčik. Po zaseknutí Zauberka sa hneď  rozplakala...hm, asi bude 40+ -ka. „Tibor, poď  kamoš, asi sa bude  fotiť.“ – ozval som sa kamošovi. Kým sa Tibor dotrepal ku mňe, už som podobral krásneho jalca hlavatého. Po odmeraní meter ukazoval rovných 51 cm-ov. Len o 1 cm bol dlhší, ako môj  osobák, takže on sa stal  mojim najväčším jalcom. Bola krásna a bezchybná ryba.

 Fotka, pózovanie a šup naspäť do vody. Troška sa mi zdalo, že je urezený, možno že nečakal ažtakú pichľavú večeru. Nabudúce mu zoberiem už aj živú.J
 Ešte sme mali pár minút do zotmenia, za tú dobu som ešte chytil 4 jalce. V ten deň druhý najväčší kus meral 42 cm-ov. Paráda.

 Ani Tibi nebol nečinný. S Microbaitom sa mu podarilo vyprovokovať aj zopár záberov, ale s Rebelkou zdolával aj skutočné ryby. Preňho stmievanie a bolene znamenali pointu tohto dňa.

 Pomaličky sme sa unavili, stačilo. Nakoniec sme nemali až taký katastrofálny deň, s akým sme počítali na začiatku. Naopak, som bol pozitívne sklamaný, lebo moja povera, podľa čoho chytiť rybu na prvý hod, neznamená nič dobré, sa zmenila. Ryby mi to vyvrátili. Dúfal som, že nasledujúce dažde už nebudú moc silné, a hladina Hrona a Ipľa sa nezdvihne do neba, a vodný stav už bude konečne normálny.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.