Prívlačuj | Šnúra vs. nylon | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

 1. Úvod
 2. Rybársky blog
 3. Návody
 4. Kedy používať vlasec a kedy šnúru?
14.10.2020
Návody

Kedy používať vlasec a kedy šnúru?

 Otázka, ktorá trápi mnoho rybárov: Kedy používať šnúru a kedy vlasec? Večná dilema aj pre skúsenejšieho prívlačiara... .
 Skoro každý týžden nájdem na sociálnych sieťach zaujímavú, až-až kurióznu diskusiu o tejto tematike. Mladý/starý neskúsený, začínajúci prívlačiar v skupine položí otázku, že čo mu odporúčajú tí "skúsenejší" kolegovia. V tom momente ho zavalia stokilogramové komentáre typu "ja používam 35 a som spokojný", "ja len spider, nič iné nechcem už roky", "silón je blbosť, kúp si šnúru v Decathlone", atď. Vždy ma pobavia takéto odpovede, len jednu vec nechápem a asi nikdy nepochopím, že keď niekto nemá ani strelu o tom, že čo sa vlastne chcel dozvedieť ten, kto položil otázku, tak z akého dôvodu mu radia a hlavne nezmyselné veci? Ale asi to navždy zostane záhadou.

 Takže poďme od začiatku. Všetky rybárske spôsoby majú svoje vlasce/šnúry. Aj muškári, aj kaprárí majú svoje špecifické šnúry, či vlasce, ale nás, prívlačiarov v tomto prípade zaujímajú 3 hlavné kategórie: nylon (silon, monofil), splietaná šnúra a fluorocarbon. Okrem toho sú ešte na trhu aj "miešané" vlasce/šnúry, kde napríklad kmeňový nylon zakryjú s fluorocarbónovým povlakom, alebo na šnúru potiahnu nylonový povrch. 

Nylon a šnúra majú základné vlastnosti, a to:

 • prieťažnosť - jeden z najdôležitejších faktorov je práve tento. Veľa rybárov súdi len podľa toho, akú má nosnosť daný výrobok, čo je veľká chyba. Čím hrubší je silon, tým viac znesie, ale stráca pružnosť, a naopak. Tenšie silóny majú menšiu nosnosť, ale sú pružnejšie. Táto informácia je uvedená na obale. Keď vidíme, že produkt má nosnosť do 4,5kg, tak to automaticky neznamená, že 4,55kg-ová ryba nás potrhá. Tento údaj (keď je správny) znamená to, akú mŕtvu váhu vydrží daný výrobok. K tomu musíme ešte pripočítať prípadnú pružnosť, máme prút, navijak s brzdou, ruky atď, takže aj s tenkým vlascom môžeme úspešne zdolať kapitálnu rybu, keď máme dokonale vyladenú výbavu, správnu techniku zdolávania a minimálne šťastie.
 • memória - do akej miery si zachováva pôvodnú formu. Niektoré silóny, hlavne tvrdé, hrubé, menej pružné môžu mať vysokú pamäť. Kvalitný monofil stráca memóriu v krátkej dobe po nahodení, a neostane v pôvodnej forme, ako bol uložený na navijaku, teda neostane v slučkách.
 • priemer - aký hrubý je výrobok. Všetky vlasce majú uvedený na obale svôj priemer. To znamená, že aký hrubý je daný produkt. Silóny sa vyrábajú od 0,04mm až do mimoriadne hrubých, 0,60+ mm-ov. Čím menší priemer, tým menšia nosnosť, ale väčšia pružnosť (v prípade monofilu). Vlasce s menším priemerom majú aj menší odpor vo vode a vo vzduchu. To znamená, že vieme s nimi hádzať oveľa ďalej, ako s hrubšími vlascami. Takisto voda ich nevie tlačiť s takou silou, ako hrubšie vlasce, takže majú menší odpor, čo znamená, že napríklad na rieke pri chytaní s gumenými nástrahami môžeme si zvoliť menšiu jigovú hlavu, aby sme chytali pri dne. To nám pomôže v tom, aby sme vedeli nástrahu prezentovať lepšie, nenápadnejšie, čím môžeme docieliť aj viac záberov. Čo sa týka šnúr, už existujú aj veľmi tenké, 0,06mm-ové šnúry, ale samozrejme aj extra hrubé 0,60+ mm-ové. Niektorí výrobcovia udávajú priemer aj vo formáte PE (polyetilén). Tabuľka na prepočet z PE do mm TU. Od 0.15PE až do 8+ PE.
 • výdrž uzlov - s akými uzlami vieme najbezpečnejšie používať produkt.
 • viditelnosť - do akej miery je viditeľný produkt vo vode, alebo mimo vody.
 • "vodeodolnosť" - do akej miery nasaje vodu daný výrobok. Monofil vôbec nenasaje vodu, ale niektoré šnúry až napijú dosť vody. Táto vlasnosť môže byť rozhodujúca hlavne pri love v zimných mesiacoch. Čím viac vody nasaje šnúra, tým rýchlejšie zamrznú očká.
 • pružnosť - flexibilita výrobku. Ako som vyššie písal, čím menší priemer, tým väčšia pružnosť. Môžu byť ale výnimky. V modernej technológii už výrobcova dokážu vyrobiť kvalitné monofily s minimálnou pružnosťou, čo pre nás prívlačiarov je výhoda. Zas, niekedy potrebujeme, aby vlasec bol troška pružný. Šnúry majú nulovú prieťažnosť, vďaka čomu sú ideálne na prívlač.

  Čo je nylon? Nylon (monofil, silon) je vyrobený z jedného vlákna. Je to kvázi umelá hmota, ktorú spracovávajú s rôznymi technológiami, aby bol čo najodolnejší a najsilnejší. Väčšinou naše prívlačové monofily sú plávajúce, ale existujú aj produkty s potápajúcou vlastnosťou. Túto vlastnosť výrobcovia vedia ovplyvniť s pridaním rôznych doplnkov. Silony môžu byť číre, alebo farebné. Niektoré farebné silony ale môžu byť v totožnom priemere hrubšie, to vďaka farbeniu. Farebné nylony sú lepšie viditeľné pre nás, vďaka čomu vieme ľahšie detektovať pohyb nástrahy, ale aj záber ryby. 

 Výhody monofilu: 

 • cena
 • odolnosť voči oderu
 • ľahšie viazanie
 • v niektorých prípadoch prezentácia nástrahy je nenápadnejšia
 • môžeme používať aj v silných mrazoch
 • sú tiché

Možné nevýhody monofilu:

 • prieťažnosť v malých priemeroch
 • pružnosť (čo ale v niektorých prípadoch je pozitívum)

  Kedy používať teda silon? Osobne pri love pstruhov na tečúcich vodách, pri love s mikro nástrahami a pri zimnom love používam výlučne len silon. Prečo?
 Nakoľko pstruhy sú mimoriadne háklivé na manipuláciu, tak so šnúrou by sme mohli im spôsobiť zranenie úst v silnom prúde (s relatívne tuhým prútom). Pri love na horských potokoch väčšinou chytám s preťaženými rotačkami, alebo wobblermi kvôli silnému prúdu. Tieto vody a nástrahy vyžadujú krátky, ale silný prút (okolo 8-10gr), aby som vedel čo najlepšie prechytať všetky miesta, aj tie hlbšie, s rýchlym prúdom. Keď zaberie väčšia ryba v takom prúde, tak voda ju bude tlačiť s veľkou silou. V tomto prípade nemám až taký jemný prút (aj keď sú to prúty so strednou akciou), ale výpady, výskoky rýb v tomto prípade musí tlmiť vlasec. Podľa môjho názoru šnúra na to nie je vhodná, preto používam vlasec s priemerom 0,14-0,16mm.
 Aby som malé gumené nástrahy na malých jigoch do 1,5gr, mikro rotačky, wobblery vedel prezentovať čo najjemnejšie na malých potokoch, kanáloch, takisto používam silon s priemerom 0,12mm. Podľa mňa táto jemná technika lovu tiež vyžaduje tenký silon. Určite sa na také nenápadné prezentovanie nástrah hodí sem viac monofil, ako najjemnejšia šnúra s tým najtenším fluorokarbónovým nadväzcom. Častokrát sa môže stať, že sa zavadíme do konárov, do kameňov, alebo musíme pretiahnuť nástrahu cez kríky. V tomto prípade tiež monofil je oveľa viac odolnejší, ako tenká, 0,06mm-ová šnúra.
  A v neposlednom rade na zimných rybačkách, kedy už panujú nízke teploty často až pod nulou, tenký silon je najlepšou voľbou pri love jalcov s malými gumenými nástrahami. 

  Aký priemer používať? Skúsení rybári jemný lov s gumičkami, rotačkami v pohode zvládnu aj s kvalitným vlascom 0,08-0,10mm. Na lov s wobblermi už treba troška väčšia nosnosť, nakoľko tam pôsobujú iné sily, ako pri love s gumami. Na wobby môžete používat 0,12-0,14mm. Samozrejme k tomu potrebujete aj jemnejší prútik, ale nakoľko vlasec primárne používame pri love ultra ľahkou, alebo ľahkou výbavou, to nebude problém. Prúty do 10-12gr úplne postačia aj na 0,14-0,16mm-ové silony. Už pri používaní väčších nástrah, alebo pri cielenom love väčších rýb odporúčam používať šnúry.
  Neoplatí sa šetriť ani na silóne, nakoľko cena môže byť zárukou výrobnej technológie a tým aj kvality. Z druhej strany jeden 100-150 m-ový kotúčik pri bežnom používaní postačí na 2 sezóny (keď navijak nenecháme na slnku). Vlasce od firmy Varivas, Sunline, či Stroft sú zárukou kvality.

 Čo je šnúra? Šnúry môžu byť už dobre známe splietané (braided lines) a "spečené" (fused lines). Základom šnúry je GSP (gélovo navinutý polyetilén) materiál. PE vlákna sú vyrobené  ťahaním vlákien + roztahovaním z tečúceho - kryštalového PE roztoku.
  Splietané šnúry sú viacvláknové. Všetky "hlavné" vlákna (existujú šnúry od od 3 až po 12 /momentálne/ vlákien) sú splietané z viacerých PE nitiek. Tieto šnúry sú viac odolné, majú väčšiu nosnosť, ale majú aj vyššiu cenu. Najčastejšie sa môžeme stretávať s 4X šnúrami, čo znamená, že sú vyrobené zo 4-och hlavných vlákien. Tie šnúry sú skôr ploché, ako okrúhle, nie sú skutočne hladké, vďaka čomu hrubšie priemery na niektorých očkách môžu vydávať zvuk. Z druhej strany môžu byť z nich vyrobené aj tenké verzie za relatívne nízku cenu (v porovnaní s viacvláknovými šnúrami). Už stále častejšie sa strátavame ale s 8X šnúrami. Tieto šnúry majú dokonalý okrúhly tvar, majú veľmi nízky odpor, sú tiché, hladké, majú väčšiu nosnosť, ale sú drahšie, ako 3X alebo 4X šnúry. 

  Spečené šnúry takisto sú vyrobené z viacerých PE nitiek, ale ešte vlákna "zalepia" so špeciálnym povlakom (ale tie nie sú splietané). Tieto vlákna dostanú ešte tepelnú úpravu, vďaka čomu povrch bude jemný a homogénny. Tieto šnúrky sú lacnejšie, tvrdšie. Preto môžu byť vhodnejšie pre začiatočníkov. Nemajú až takú dobrú nosnosť, ako splietané šnúry, ani také nahadzovacie vlastnosti, dokonca ani nie sú také odolné voči oderu, ale ťažšie sa na nich vytvoria uzlíky, čo pre začiatočníkov je veľké plus.
  Priemer jedného vlákna je určený podľa počtu a priemeru PE nitiek. Jedna PE nitka má nosnosť 100 Denierov (1 Denier = 1g/9000m). Čím je nitka tenšia, tým je ľahšia a drahšia. Preto sú veľmi tenké, kvalitné šnúrky také drahé. 

 Výhody a nevýhody 4X šnúr: 

+ nízky priemer za relatívne dobrú cenu
+ podstatne lepšia cena, ako pri viacvláknových šnúrach
- v hrubších priemeroch na niektorých očkách môžu byť hlučné
- nemajú taký hladký povrch
- nemajú dokonalý tvar
- majú menšiu nosnosť
- majú slabšie nahadzovacie vlastnosti
- sú menej odolné     

Výhody a nevýhody 8-12X šnúr:   

+ dokonale okrúhly priemer
+ vynikajúce nahadzovacie vlastnosti
+ hladký povrch
+ menší odpor 
+ väčšia nosnosť
+ sú tiché
+ odolnosť
- pri nízkych priemeroch až mimoriadne vysoká cena   

  Čo sa týka zvuku šnúr. Niektoré šnúry vyrobené z menej hlavných vlákien, ako 3X, či 4X šnúry, môžu byť hlavne vo väčších priemeroch na niektorých očkách hlučné. To je kvôli tomu, že tie šnúrky nie sú dokonale hladké a nemajú absolúte okrúhly tvar. Tá hlučnosť môže závisieť od ceny (lacnejšie sú menej vláknové), od priemeru šnúr, ale aj od typu očiek na prúte.
  Stretol som sa aj s takou šnúrou, ktorá bola relatívne drahá (35 eur), ale pri priemere 0.6PE vydala zvuk na takom prúte, kde boli menej kvalitné očká. Tá istá šnúra na očkách s Alconite, SiC, alebo Torzite výplňou už bola o dosť tichšia (vlastná skúsenosť). 
  Pri menších priemeroch (0,2-0,4PE) aj lacnejšie šnúry môžu byť tichšie, hlavne keď prút máme osadený len s troška lepšími očkami. Dlho som používal YGK RS G-Soul X3 šnúru v priemere 0,3PE, ktorá vôbec nie je plochá, je vyrobená z troch vlákien, pultová cena sa pohybuje okolo 15 eur, a nemal som s tou šnúrou podobné problémy. Je pravda, že som používal minimálne očká s Alconite výplňou.
  Takže podobné hlúposti, že šnúry vydávajú zvuk len na dvojdielnych prívlačovkách a na teleskopkách absolútne nemajú opodstatnenie. Skôr tento zvuk mohol závisieť od očiek. Samozrejme nepotrebujeme mať na všetkých prútoch Torzite očká, ale aspoň by sme sa mali pozerať pri kúpe prútov aj na to, aby tie očká boli troška lepšie (Alconite, SiC). Kvalitnejšie očká predlžujú nie len životnosť šnúr, nakoľko tam trenie sa minimalizuje, ale aj dĺžku našich hodov (o tom v inom článku).

  Kedy používať šnúru? Šnúru používam častejšie, ako vlasec. Pri love s jigmi väčšími, ako 2gr, pri love s wobblermi väčšími, ako 3cm, keď nepotrebujem extra jemnú prezentáciu, tak v tých prípadoch používam šnúry s priemerom 0,3 - 0,6 PE.
  Keď chytám cielene ostrieže, volžáky, zubáče a to s gumenými nástrahami, v tých prípadoch šnúra pre mňa je určite lepšou voľbou. So šnúrou mám dokonalý kontakt s nástrahou, viem o dosť ďalej nahodiť, a viem používať aj nízke priemery (šnúr), aby som eliminoval odpor vody, tým pádom môžem chytať s najmenšími možnými záťažmi a prezentovať nástrahu čo najlepšie. 
  Takisto sa mi lepšie hodí šnúra pri love boleňov, jalcov s wobblermi. V týchto prípadoch častokrát potrebujem hodiť na dlhé vzdialenosti, a vtedy šnúra je nevyhnutná. Oveľa lepšie sa dajú prezentovať povrchové nástrahy so šnúrou na niekoľko desiatok metrov a v neposlednom rade záseky určite budú istejšie, ako so silonom. Čítal som také názory, že vďaka šnúre rybári strácali ryby (jalce, bolene) v prvých pár sekundách, ale so silonom už mali väčšiu úspešnosť. V tomto prípade určite bola chyba buď v rybách, alebo skôr v rybároch - v ich výbave. Pravdepodobne mali až moc tvrdé, tuhé prúty, alebo nevhodné háčiky, preto im padala ryba, nakoľko šnúra nedokázala vypružiť výpady rýb. Mohlo sa stať aj to, že ryby brali veľmi jemne, opatrne. Možno dotyční nepoužívali fluorocarbónový nadväzec. To tiež je nevyhnutný doplnok, keď lovíme so šnúrou. Niektoré mäkké šnúry sa môžu zaviazať na háčiky, alebo na nástrahu, na karabínku. Túto problematiku vieme eliminovať, keď na koniec šnúry naviažeme 60-100cm fluorocarbónu (s menšou nosnosťou akú máme na šnúre - napríklad ku šnúre s priemerom 0,3PE /6,5lb/ fluorocarbón 0,18mm /5,5lb/ ). Fluorocarbón je odolnejší voči oderu, ako šnúra, takže keď lovíme v prekážkach, máme o dosť väčšiu šancu na to, aby nám celý montáž neodrezal konár, riasa, alebo kamene. Na viazanie šnúr + fluorocarbónu existuje veľa variantov, ako blood to blood knot, palomar to blood knot, a pod. 

 Aký priemer zo šnúry? Pri výbere šnúry musíme byť ale pozorní, aby sme nepoužívali na veľmi jemný prút relatívne silnú šnúru. Na tých lepších prútoch môžete nájsť označenie v librách, že akú nosnosť zvládne Váš blank ( napr. 3-6lb ), takže šnúru si zvoľme podľa toho. Keď na daný prút používame príliš silnú šnúru, môžeme blank preťažiť a náhodou aj zlomiť. Pri používaní o dosť tenšej šnúry pravdepodobne budeme trhať šnúru pri nahodeniach, alebo pri zásekoch. Preto je veľmi dôležité, aby sme mali celú zostavu čo najlepšie vyladenú. 
  Čo sa týka farieb, tak to záleží hlavne od nás. Fluo šnúry šú lepšie viditeľné aj pri horších svetelných podmienkach (prekvapivo dobré sú modré! šnúry), ale sú menej nenápadné vo vode. Pri love v hlbokých jamách to nebude až taký problém, ale v čistej vode pri love kapitálnych boleňov, jalcov už to môže byť problém. Preto nebuďme leniví a naviažme si fluorocarbónový nadväzec. Tmavšie šnúry už môžu byť z tohto hľadiska troška lepšie, ale ako som vyššie písal, v každom prípade osobne odporúčam viazať FC. Časom tak či tak väčšina šnúr stratí svoju farbu na tých prvých 10-15 metroch, ktoré sú najviac využívané. Keď  už šnúra  veľmi vybledla, začínajú sa na nej vytvárať chĺpky, radšej si odstrihnime pár metrov, a naviažme nadväzec nanovo. Stále lepšie stratiť pár metrov šnúry, ako stratiť drahú nástrahu prípadne aj s rybou (+ tých pár metrov šnúry, ktorú by sme si mali odstrihnúť).

  A ešte na záver fluorocarbón (FC). Ja FC používam len ako nadväzec ku šnúram. Skúšal som rôzne kmeňové FC, tenšie, hrubšie, lacnejšie, drahšie, ale som nenašiel to, čo som hľadal. Aby som mal vhodnú nosnosť, potreboval som používať už relatívne hrubý FC, ktorý bol veľmi tvrdý a doslova skákal z cievky. Nedalo sa s ním ani ďaleko nahodiť a dokonca nad určitou vzdialenosťou už bol dosť pružný. Takže do diaľky som ostal pri šnúre a pri love na blízko v niektorých prípadoch používam monofil, lebo tenké FC by toľko nezvládli. FC je výborná vec, ale u mňa len ako nadväzec, ale na to je lepšie, ako klasický monofil.

  Takže čo  z toho vyplýva? Jednoznačne aj silóny aj šnúry majú svoje miesto na prívlačových navijakoch. Existujú rôzne situácie, kedy môžeme využívať buď jedno, alebo druhé. Určite je absolútnym nezmyslom tvrdiť  to, že šnúra, alebo silón je blbosť, alebo každý by mal používať buď ten, alebo ten. Práve naopak. Svoju výbavu by sme si mali prispôsobiť k danej situácii, samozrejme v rámci našich možností. Začiatočníci by si nemali kupovať tie najdrahšie silony, či šnúry, lebo ich výbava, ani skúsenosti ešte sú na to nedostačujúce, aby vedeli využívať všetky výhody tých najkvalitnejších (a najdrahších) produktov. Za to lacné aliexpress falzifikáty tiež nie sú najlepšou voľbou (môžu to tvrdiť hociktorí facebook "odborníci"), nakoľko pri tých produktoch nikdy nesedia uvedené parametre. Tu ide hlavne o to, že keď niekto si chce kúpiť šnúru v priemere 0,10mm, tak v skutočnosti dostane skoro 2x hrubšiu šnúru, čo mu absolútne nemusí vyhovovať na tú rybačku, na čo vlastne chcel ten produkt. Osobne si myslím, že pre začiatočníkov zlatá stredná cesta bude určite vyhovujúca. Vlasce napríklad od výrobcu FIN, šnúry od firmy Intech budú už dostatočne kvalitné a nie moc drahé na to, aby sa oplatilo čakať 2 mesiace na nejaký "top" produkt z ďalekého východu, čím potom rybár bude mať len viac negatívnych, ako pozitívnych skúseností. Radšej si priplatiť tých 3-5 eur, ako byť znechutený z celej rybačky kvôli banálnym problémom.
  Keď si budeme vedieť  vyladiť svoju výbavu tak, aby všetky komponenty boli v rovnováhe, tak budeme oveľa úspešnejší aj pri vode. 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.