Prívlačuj | Výber prívlačovky | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

01.01.2021
Návody

O prútoch

 S touto témou stretávam na sociálnych sieťoch skoro každý deň. Začiatočník, či menej skúsený rybár položí otázku napríklad: "Viete mi poradiť, aký prút na jalce?". A na to dostane millión odpovedí od "megasuper znalcov"... "Kúp si DAM!" , "Ja mám Mikado a som spokojný." , "Kúp si minimálne trojmetrovú palicu." atď, atď, atď.
 Bohužiaľ, velmi zriedkavo čítam nejaké použiteľné odpovede, z čoho by mohol vychádzať dotyčný rybár. Áno, nie je to jednoduchá otázka, nakoľko podľa mňa tak jednoducho sa nedá definovať ani otázku, nakoľko určité spôsoby lovu, alebo cielený lov (áno, existuje aj taký, aj keď mnoho "odborníkov" tvrdí, že to je hovadina) jednotlivých druhov rýb vyžadujú prúty s odlišnými parametrami. 
 Možno ja som len detailista aj z tohto hľadiska, ale keď chcem čo najlepšie poradiť hlavne cez diaľku, v internetovom obchode zákazníkovi, že aký prút by si mal vybrať, tak musím poznať jeho požiadavky čo najpodrobnejšie. Samozrejme každý máme iné názory, potreby. Pre niekoho stačí, aby prút bol ľahký, alebo chce len krátky model. Iní rybári už majú predstavu aj o tom, aká vrhacia záťaž im sedí najlepšie, čo samozrejme nemusí najlepšie vyhovovať pre jeho zvolené nástrahy, či druh ryby. Každopádne, keď niekto ma poprosí, aby som mu poradil, tak musím ho jednoducho "vypočúvať", že presne aké má požiadavky, kde chytá, aké ryby, s akými nástrahami, najčastejšie možnosti rybačiek apod.. Niekomu sa to môže zdať priveľa, ale jedine taká cesta vedie k úspechu, hlavne (ako som to už spomínal) vtedy, keď predaj na diaľku má byť úspešný, lebo vrátiť sa dá tovar samozrejme bez problémov, ale nie je to príjemné/pohodlné ani pre obchodníka a samozrejme ani pre zákazníka. V neposlednom rade s lepším prútom sa chytá pohodlnejšie. Lepšie sa nahadzuje, vedie nástraha a zážitok zo zdolávania môže byť tiež úplne na inej úrovni. A hlavne ide o to, že nemusí byť ten prút nejak extra drahý, stavaný, ale stačí, aby bol optimalizovaný pre dané okolnosti, nástrahy, ryby, a tieto vyladené detaily môžu znamenať úspech v podobe mnohonásobne viac úlovkov. Samozrejme aj drahé prúty majú čo k tomu dodať, ale o tom niekedy nižšie.
 Práve preto by som v tomto článku chcel troška priblížiť otázky a nájsť odpovede na túto problematiku: Aký prút si vybrať?

 Po úvode by som niečo rád popísal o rybárskych prútoch a o ich vlastnostiach. Nakoľko aj sám skladám udice, troška hlbšie som sa ponoril do rôznych otázok.
 
 Poďme teda od začiatku. Rybárske prúty majú rôzne základné vlastnosti, a to: dĺžka, vrhacia záťaž a nosnosť.

 Dĺžka:
 Logicky s kratším prútom sa chytá pohodlnejšie, lepšie sa zmestíme na zarastených brehoch. Z vody na menších potokoch sú ideálnejšie kratšie udice. Fyzika tiež nepustí a samozrejme aj na dĺžku našich hodov má vplyv aj dĺžka udice, ale už v dnešnej modernej dobe tento hendikep môžeme vykompenzovať s kvalitnými očkami, s dobrým blankom a tenkou šnúrou.
 Podľa môjho názoru, tak či tak, darmo by sme chceli chytať na 80-100 metrov, keď už z takej diaľky záseky nebudú isté ani so šnúrami a z druhej strany ani nástrahu nevieme prezentovať tak dokonale. Ja osobne som zástancom krátkych prútov a to do dĺžky 2,20 m. Prečo? Lebo sú ľahké, pohodlne sa s nimi manipuluje a zatiaľ som sa nestretol so situáciou, kedy by som potreboval 3,30 m-ový prút. Samozrejme, každému pasuje niečo iné a veľká časť rybárov aj do dnešného dňa favorizuje prúty dlhšie, ako 2,20 m. Netvrdím, že je to chyba, len také dlhé prúty už nemajú opodstatnenie. Áno, keď na kanáloch brehy sú zarastené, tak nedočiahnete s 1,80 m-ovou udicou za lekná... ale úprimne, s 3 metrovým prútom je to pohodlné?
 Na lov z vody, teda na malých pstruhovkách používam prút s dĺžkou 1,65 m. Na riekach, ako Nitra, Hron, keď v lete chytám z vody, mám 1,80 m-ové modely. Z brehu na jalcov, či na ostriežov používam 1,98 m-ové dĺžky a najdlhšie prúty mám určené na lov s gumami z brehu na Váhu, Dunaji a tie v dĺžke 2,13 m. Na lov z člna používam na wobblery 1,98 m-ový model a na gumy 2,13 m. Ako som vyššie písal, doteraz som necítil potrebu dlhších udíc.

 Vrhacia záťaž:
 Druhou zásadnou vlastnosťou je vrhacia záťaž (vz). Podľa toho ja rozdeľujem prúty do rôznych kategórií:
 Extra ultra light (XUL): 0-3gr
 Ultra light (UL): do 5gr
 Light (L): do 10gr
 Medium light (ML): do 20gr
 Medium (M): do 30gr
 Medium heavy (MH): do 50gr
 Heavy (H): do 80gr
 Extra heavy (XH): do 150gr
 Extra extra heavy (XXH): 150+ gr

 Vrhacia záťaž nám určuje v prvom rade to, že aké veľké nástrahy môžeme ťahať s daným prútom minimálne - maximálne. Niekedy tie údaje majú menej, niekedy viac rezervy, nakoľko túto vlastnosť ovplyvňuje aj počet dielov, materiál blanku, prípadne očká, rôzne komponenty a dĺžka. Inak sa budú správať rovnaké prúty s rovnakou gramážou, ale v inej dĺžke. Čím dlhší je prút, tým viac sa spomaľuje a bude sa javiť mäkší.
  To, keď prút má vrhaciu záťaž od 2 do 10gr nemôže automaticky znamenať, že nevieme s tým prútom odhodiť 1gr-ovú nástrahu, alebo bude nedostačujúci na 12gr-ové jigy. Ja tiež mám taký prút, ktorý má vz. 2-12gr, a v pohode chytám s tým na 14gr-ové jigy a na 3"-ové gumy. Je to ale drahší, stavaný jednodiel s XFast akciou, a blank má dosť hrubú stenu. Takže najlepšie je vyskúšať pri vode prút s rôznymi nástrahami, a prídete na to, že aké sú tie najkomfortnejšie hmotnosti, s ktorými ten prút sa správa najlepšie. Predajca každopádne by mal vedieť Vám poskytnúť informácie o tom, že či Vami vybraný prút je vhodný na to, na čo Vy potrebujete. Takže vz. slúži v prvom rade na orientáciu, že cca. na aké nástrahy je vhodný ten prút. Komfortnú záťaž nájdeme rýchľo pri rybačke.
 Pri love s gumenými nástrahami musíte počítať aj s hmotnosťou nástrahy, nie len jigu.
 Pri love s wobblermi, či rotačkami takisto treba prirátať aj odpor týchto nástrah. Darmo bude mať 2-ka rotačka len 4gr, ale väčšinou (odpor závisí od tvaru lístia) také nástrahy majú dosť veľký odpor, hlavne v prúdoch, čo už Vám neumožňuje pohodlný, precízny lov na potokoch s príliš mäkkým prútom. Wobblery tiež majú podľa tvaru, modelu odlišný odpor. Určite inak sa správajú v tečúcich a stojatých vodách a samozrejme inak bude ohýbať prút 4cm-ový Salmo Hornet (crankbait), a inak 4,5cm-ový DUO Yurapen (pencilbait - hladinovka).
 Osobne by som každopádne odporúčal vybrať prút podľa toho, že aká bude najťažšia nástraha, ktorú chceme s touto udicou používať. Keď máme 5-15gr-ový jigový prút, používame najčastejšie jigy+gumy s hmotnosťou 8gr, je to v pohode. Ale keď občas chceme zavesiť aj 14gr-ovú hlavu, tak už ten prút bude možno málo, a riskujeme nie len zlomenie, ale neistý zásek, stratu ryby, atď. Radšej pridajme troška rezervy, s tým nič nemôžeme pokaziť. Samozrejme musíme rátať aj s tým, že zubáčovi, šťuke treba aj zaseknúť možno aj z diaľky, takže aj kvôli tomu môžeme pridať o pár gramov navyše, aby sme mali prút s čo najlepšími vlastnosťami.

 Nosnosť:
 Ďalším dôležitým faktorom je nosnosť. Už stále na viacerých prútoch, hlavne na kvalitných sa objavia tieto údaje v librách. Táto vlastnosť určuje to, že aká by mala byť minimálna/maximálna nosnosť šnúr /vlasca, ktorú chceme používať s týmto prútom. 1,00lbs sa rovná 0,45kg. Šnúra, ktorá má nosnosť v lbs 2,5, unesie 1,13kg. Väčšinou už aj šnúry, vlasce majú uvedenú nosnosť aj v librách, takže podľa toho bude to jednoduché. Na prút s nosnosťou 4lb by sme si mali zvoliť šnúru/vlasec s podobnou nosnosťou 3,5-4,5lb, teda niečo okolo 1,8kg. 
 Keď budeme používať výrazne tenšiu - slabšiu šnúru, tak môže sa stať, že pri zásekoch bude sa tá šnúra trhať. Keby sme používali výrazne silnejšiu šnúru - vlasec, tak sa môže stať, že ten prút preťažíme, a zlomí sa. Práve v týchto prípadoch  vznikajú reklamácie typu: "Ja som len zasekol."... Áno, len na UL prútiku s nosnosťou 1,8kg ste používali 0,6PE šnúru, ktorá má nosnosť okolo 5,4 kg, lebo ste potrebovali rezervu, čo keď naskočí šťuka... :)))
 Nezabúdajme na to, že detailne zladená zostava nám uľahčí aj rybačku.

 Veľa ľudí hľadá univerzálny prút, čo je aj veľmi logické, nakoľko nemáme možnosť vyhadzovať peniaze, takže chcú čo najlepšiu výbavu za najlepšiu cenu. Môže existovať aj univerzálny prút, ale možno nie v takom zmysle, v akom niektorí rybári hľadajú. Niekto chce taký prút, ktorý je vhodný aj na pstruhy, ale zároveň aby sa dalo ísť s ním aj na zubáče. Dá sa... prečo by sa nedalo. Len otázne, že či s príliš ľahkým prútom, ako vie nahodiť 10gr-ové jigy, alebo s prútom do 15gr, ako bude chytať na 0,5gr-ové plandavky... 
 Takže univerzálne prúty sú, ale inak. Napríklad s prútom Rapture Area Master 1,98 - 4,5gr môžeme chytať s malými gumkami tak do 3gr (jig+nástraha), s plandavkami do 3gr, alebo s mikro wobblermi 3Stan Stream Micro 30, alebo s rotačkami Varoch INL 1,9gr - 0. Takto môže byť prút univerzálny áno. Alebo tento prút môže byť super na malé potoky na gumovanie, na jazerný lov s plandavkami, alebo na jalce s rotačkami. V takom zmysle existujú univerzálne prúty.

 
 Ešte jeden zaujímavý prípad, čo sa týka prútov. Stále viac rybárov hľadá ultra ľahké prúty. Chcú mať zážitok pri vode, čo najviac záberov, zdolané ryby, úspešné výpravy, čo je výborný prístup, podobne rozmýšľam aj ja. Len niekto s takou ľahkou výbavou chce cielene loviť trofejné ryby, a potom keď prút sa zlomí, čuduje sa, že čo sa stalo. Nič sa nestalo, len nesprávne si posúdil nie len svoje hranice, ale hranice výbavy. Predsa nemôžeme útočiť na slona so vzduchovkou... Lebo čo keď naskočí sumec na prútik s vz. do 3gr, nebude problém? Nie, keď sumec bude maličký, alebo budete mať obrovské šťastie, prípadne ste na člne v strede štrkovni, kde široko ďaleko nie sú prekážky. Čítal som už podobné príbehy, kde zdolali dvojmetrového sumca s Graphiteleader prútom do 5gr. Len trvalo to 3 hodiny. Nezabúdajme ani na to, že s príliš ľahkou výbavou nemali by sme riskovať život našich dravcov. Čo myslíte, čo sa stane, keď mrenu, či boleňa budete zdolávať 2 hodiny v prúde, lebo ste na nich išli cielene s 0,08mm silonom a prútom do 2gr, aby ste "užívali zdolávačku"...? 
 Detailne zladená, a na situáciu vhodná výbava môže uľahčiť rybačku a mnohonásobne zvýšiť šancu na úlovok.

 Akcia - útlm:
 
Prívlačovky môžu mať rôzne akcie. Akcia znamená, že do akej miery, resp. ktorá časť sa ohýba pod záťažou. Dávnejšie sme poznali akcie A - B - C. A-čko znamenalo, že sa ohýba len špička (samozrejme neskôr pri zdolávaní postupne sa začne ohýbať aj celý blank). B-čkové (semi parabolické) prúty majú ohyb od strednej časti. A prúty s C akciou sú úplne parabolické, teda sa ohýbajú od rúčky. Moderné, vyspelejšie prúty už dostali podrobnejšie označenie a to:

 Extra - X Fast (XF) - prúty určené skôr pre lov s jigmi (ale nie vo všetkých prípadoch) , ohýba sa predná 1/3-a, alebo skôr ozaj len špička.
 Fast (F) - prúty s o niečo pomaľšou akciou, ako XF, ale stále sa ohýba len špička. Tie sú prúty s akciou A.
 Medium / Moderate / Regular Fast (MF) - Prúty, ktoré sú vhodné primárne na lov s tvrdými nástrahami (ale nie vo všetkých prípadoch). Ohýba sa  vrchšia časť 2/3-iny.
 Medium / Moderate / Regular (M) - Tie prúty takisto sú vhodnejšie na lov s tvrdými nástrahami (ale nie vo všetkých prípadoch), ohýba sa takisto 2/3-a. Medium prúty podľa staršieho označenia patria do skupiny B-čkových prútov.
 Medium Slow / Moderate / Regular Slow (MS) - Tieto modely sa ohýbajú skoro od rúčky, sú už celkom parabolické, niečo medzi B-čkovou a C-čkovou akciou. Väčšinou tie prúty sú vhodné na TroutArea.
 Slow (S) - Úplne parabilocké (C) prúty. Väčšinou tie prúty sú vhodné na TroutArea.
 

Pozor! Z prekladu angličtiny tieto pojmy môžu byť milné, nakoľko fast znamená "rýchly", slow "pomalý". Väčšina rybárov pod akciou rozumie to, že aký "rýchly" je prút, resp. si myslia na to, že po švihnutí ako rýchlo sa dostáva prút naspäť do pôvodného stavu. Túto vlastnosť ale určuje útlm a nie rýchlosť. Tuhé, tvrdé prúty majú väčší - rýchlejší útlm. Po švihnutí sa veľmi rýchlo vrátia naspäť do pôvodného stavu. Mäkšie, pružnejšie prúty majú menší - pomalší útlm, takže oni potrebujú viac času, aby sa po švihnutí vrátili do pôvodného stavu. 
Takže to, keď prút má "Fast" akciu, neznamená automaticky, že bude aj "rýchly - tuhý" podľa nášho slovníka. Existujú také prúty, ktoré majú Extra Fast - A akciu, ale útlm majú pomalší, a naopak vyrábajú sa prúty s Moderate - B akciou, ktoré majú rýchlejší útlm. Tuhosť a útlm môžeme určiť väčšinou z toho, že z akého materiálu sa vyrába daný prút.

Materiál, blanky:

Moderné rybárske prúty sú vyrobené z takzvaných kompozitných materiálov.Kompozitný znamená spojenie dvoch druhov materiálov.Vkladaný (matrix) materiál drží a zaisťuje výstužné vlákna pohromade, a vlákna dodávajú kompozitu nosnosť. Pri výrobe udíc dlho prevládalo použitie prírodných materiálov, hlavne dreva, bambusu a iných druhov rákosia. Ale cesta vývoja išla ďalej.

Materiál
Hustota (g/cm³)
Kevlar
1,45
Carbon
1,75
Sklo
2,50
Epoxi/carbon
1,55
Epoxi/sklo
2,00
Hliník
2,70
Oceľ
7,80

 
 Zavedenie prútov zo sklenených vlákien okolo 50. a 60. rokov bolo skutočnou priemyselnou revolúciou.
V tom čase sa na zalievanie sklenených vlákien používala polyesterová živica a najskôr sa z nového materiálu vyrábali iba pevné udice.Neskôr, s vývojom kvality a výrobnej technológie, sa objavili klasické prúty a potom, vznikli teleskopické udice. Prvé karbónové prúty uviedla na trh americká spoločnosť Fenwick v roku 1974 a dnes karbón jednoznačne dominuje pri výrobe prútov. Aramidové vlákna (= aromatický polyamid), všeobecne známe ako kevlar, sa ako také používajú ako prídavné spevňovacie prostriedky čoraz menej. Uhlík predčí výrobky zo skla a kevlarových vlákien takmer vo všetkých svojich základných vlastnostiach, iba jeho odolnosť proti nárazu je slabšia. Preto radi kombinujú uhlík s kevlarom, alebo sklolaminát pre lacnejšie výrobky.

  V prípade plastifikovateľného skla je technológia výroby vlákien v zásade veľmi jednoduchá. Roztavená hmota je stlačená cez úzke dýzy, vlákna sú zviazané a navinuté. Uhlík sa však nedá roztaviť rovnakým spôsobom ako sklo, takže výroba vlákien je možná iba obtokom, vložením prekurzora. Uhlíkové vlákna sa vyrábajú pyrolýzou polyméru, PAN (polyakrylonitril) alebo viskózy (umelý hodváb). Kvalita konečného produktu je určená spolu s východiskovým materiálom a metódou tepelného spracovania. Pri zahriatí na 1 500 - 2 000 ° C sa vytvárajú uhlíkové vlákna, ktoré sa pri ďalšom zahriatí na 2 500 - 3 000 ° C preskupia do grafitovej štruktúry. 

 Priadza je vyrobená z vlákien hrubých 5-7 milimetrov, z ktorých je vyrobená látka. Na impregnáciu tkaniny by sa malo hľadať použitie čo najmenšieho množstva syntetickej živice, pretože čím vyšší je obsah vlákien v kompozite, tým lepšie budú mechanické vlastnosti hotovej udice. V moderných kompozitných materiáloch môže podiel výstužných vlákien dosiahnuť 70%. Uhlíková tkanina je predimpregnovaná zmesou príslušnej epoxidovej živice pre najdokonalejší a reprodukovateľný hotový výrobok, ktorá nestvrdne na izbovú teplotu, ale iba na vyššiu teplotu. Táto predimpregnovaná, impregnovaná látka sa nazýva prepreg, čo je vlastne surovina pre uhlíkové prúty. Prepreg je špeciálny materiál, preto sa skladuje v špeciálnom balení, vzduchotesnom a chladenom prostredí, aby sa zabránilo tuhnutiu epoxidovej živice.
 Pri výrobe blankov sa ako šablóny používajú kónické kovové tyče rôznych veľkostí. Šablóna je najskôr ošetrená separačným prostriedkom, aby sa zabránilo hojeniu obrobku počas výroby. Potom sa na ňu navinie uhlíková tkanina, čo sa môže stať v zásade dvoma spôsobmi.
 Jednou z metód je špirálové ovinutie uhlíkovej pásky okolo tŕňa. V druhom procese sa na šablónu navíja lichobežníkový kúsok, ktorý odrezali na mieru.
 Tieto dve riešenia sa tiež často kombinujú, pretože obe metódy majú svoje výhody a legitimitu. Napríklad vo viacvrstvovej štruktúre je špirálovo navinutá vrstva zodpovedná za zabezpečenie toho, aby si blank udržal kruhový prierez a aby sa neohýbala ako slamka. Počet, poradie vrstiev a kombinácia rôznych zložiek samozrejme patria medzi tajomstvá dielne výrobcov. Po nanesení uhlíkovej tkaniny je obrobok potiahnutý tepelne odolnou zmršťovacou fóliou, ktorá vytláča zvyšné vzduchové bubliny z vrstiev a fixuje materiál počas ďalších pracovných procesov. Zbalená surová tyčinka je konečne doslova upečená ako nejaký koláč. Musí sa udržiavať asi pol hodiny pri teplote 150 - 180 ° C, aby sa živica vytvrdila, a z pece nakoniec vyjde predmet veľmi podobný rybárskemu prútu. Zostáva už len vytiahnuť hotovú trubičku z hrotu, odlepiť z nej fóliu, obrúsiť ju, vymerať a obliecť. 

 Rybársky prút je ako zdvíhacie zariadenie. Ak chceme charakterizovať jeho mechanické vlastnosti, nemôžeme sa vyhnúť interpretácii dvoch dôležitých fyzikálno-technických parametrov: pružnosti a pevnosti v ťahu.
 Zaveste zväzok uhlíkových vlákien a na druhý koniec zaveste náklad 1 kg. Stoh sa pod záťažou do istej miery roztiahne, ale po odstránení záťaže získa späť svoju pôvodnú dĺžku, takže sa chová pružne. Postupným zvyšovaním zaťaženia zistíme, že pri dvojnásobnej (štvro, atď.) hmotnosti bude stupeň predĺženia tiež dvojnásobný (štvor, atď.).
 Stupeň predĺženia materiálu je úmerný zaťaženiu v danom rozsahu a faktorom proporcionality je modul pružnosti, t. j. konštantná tuhosť daného materiálu. Jeho jednotka je N / mm² (MPa), ale nie je veľmi používaná pri rybárskych prútoch. Ak chceme porozumieť údajom v amerických katalógoch, budeme nútení spriateliť sa s jednotkou PSI (1 PSI = 6894,76 Pascal).
  V praxi sa s touto jednotkou stretávame miliónkrát (milión PSI, alebo skrátene MSI). Modul pružnosti je parameter, ktorý charakterizuje tuhosť materiálu, takže to v žiadnom prípade nie je počet uhlíkových vlákien alebo podobne, ako naznačujú niektoré popisy.
  Ak v predchádzajúcom experimente záťaž ešte zvýšime, zväzok sa náhle zlomí. Konkrétnou hodnotou pre toto zaťaženie je pevnosť v ťahu materiálu. Jeho jednotka je N / mm² (MPa) a v „americkom“ formáte tiež PSI. Pevnosť v ťahu charakterizuje zaťažiteľnosť a pevnosť materiálu. Uhlíkové vlákna nie sú o nič menej dôležité, ako modul pružnosti, ale výrobcovia rybárskych potrieb ich uvádzajú len zriedka. Je dôležité jasne rozlíšiť tieto dve vlastnosti s podobným významom (tuhosť, pevnosť). Tuhosť rybárskeho prútu ukazuje, koľko sa ohýba pod danou hmotnosťou a jeho sila znamená, pod akou nosnosťou sa zlomí blank.

Materiál
Modul pružnosti
Nosnosť
 
 
MSI
GPa
KSI
GPa
Oceľ
29
200
290
2
Hliník
10
69
65
0,45
Pavučina
n.a.
n.a.
174
1,2
Dub
2
11
n.a.
n.a.
E-sklenené vlákno
10,5
72
500
3,45
S-sklenené vlákno (Owens-Corning)
12,5
86
600
4,14
Kevlar 49 (DuPont)
18
124
400
2,76
Karbon, T700S (Toray)
33
228
711
4,91
Karbon, IM8 (Hexcel)
44
304
810
5,59
Karbon, M55J (Toray)
78
538
583
4,02
Karbon, K13B2U (Dialead)
120
828
550
3,8

 
 Uhlíkové vlákna sú klasifikované do štyroch kategórií na základe ich tuhosti (modulu pružnosti). Pod 38 MSI, štandardné, 38-46 stredné, 46 až 64 vysoké, nad ním veľmi vysoké. Je tiež dôležité poznamenať, že vlákna so stredným a nízkym modulom sú silnejšie, ako vlákna s vysokým a ultravysokým modulom. Preto sa posledne menované - zdôrazňujúc ich dobré vlastnosti - tiež nazývajú „vysoko pevné“, to znamená vysoko pevné uhlíky. Tieto čísla sa samozrejme týkajú iba vlákien, nie kompozitného materiálu a nakoniec nie hotovej udice. Vlastnosti kompozitu sú tiež zásadne ovplyvnené pomerom vlákna k spojivu. Čím vyšší je obsah vlákniny, tým viac bude materiál zaťažený. Okrem toho však oveľa viac závisí od dĺžky prútov, poradia vrstiev, tepelného spracovania a spôsobu jeho výroby. To, že je na niečom napísaný „High Modulus Graphite“, ešte nemusíme si hodiť salto. Toto je iba jedna - a možno nie najdôležitejšia - vlastnosť udice a možno ju interpretovať iba v spojení s ostatnými parametrami.
  Vlastnosti rybárskeho prútu môžu byť ovplyvnené aj kvalitou použitého materiálu. Zvážte udicu vyrobenú z uhlíka s modulom 33 MSI. Ak by bola surovina nahradená modulom 66 MSI, bolo by možné vyrobiť prút s presne polovičným množstvom materiálu s rovnakou tuhosťou, ktorá sa správa rovnako ako predtým. Pri danom zaťažení sa ohýba úplne rovnako, iba s polovičnou hmotnosťou! Ale ešte predtým, ako otvoríme šampanské pre radosť z veľkého objavu, musíme si tiež uvedomiť, že s klesajúcou hmotnosťou udice klesá aj jej sila, minimálne o polovicu! Za redukciu zabudovaného materiálu vždy platíme s nosnosťou. Vysoko modulové uhlíkové materiály sú navyše krehkejšie, ako bežné materiály, vďaka čomu sú citlivejšie na nárazy a zaťaženie. Ĺahký, tenkostenný rybársky prút je obzvlášť citlivý. Moderné prúy s „vysokým modulom“ samozrejme vedia všetko, čo musia vedieť. Každý, kto už držal drahú prívlačovku, vie, o čom píšem. Takýto ľahký, pevný, pružný prút s dobrým útlmom umožňuje pohodlný, presný rybolov a nie je únavné držať ho v ruke celý deň. Ale musíme byť vedomí aj toho, že tolerancia je o dosť nižšia pri takýchto prútoch. Rezervu, ktorú pri robustnejších a ťažších prútoch znamená dvojnásobné množstvo materiálu, musí nahradiť znalosť a zmysel rybára.
  Pri výbere rybárskeho prútu, ktorý vyhovuje pre našu rybačku, ruky a v neposlednom rade našej peňaženke, musíme rozmýšľať. Kompozitné prúty z uhlíkových vlákien sú viac tuhé, a sú ľahšie ako tradičné prúty zo skla. Sú tiež pevné, odolné a nemusíme pre ne siahať príliš hlboko do našej peňaženky. Karbón so štandardným a stredným modulom je najuniverzálnejší a najpevnejší materiál. Robia z nich ľahké, citlivé a silné prúty, sú relatívne lacné. Pravé „kúzelnícke paličky“ sú už vyrobené z uhlíka s vysokým, najmä však ultravysokým modulom. Jemnosť a dokonalosť majú samozrejme svoju cenu. Za takýto prút môžeme zaplatiť ale celkom dosť, a je potrebné s ním zaobchádzať trochu opatrnejšie. Popisy nám môžu pomôcť pri výbere len vtedy, keď ich pochopíme správne, ale nebudeme mať ľahkú úlohu.
  Na uhlíkových prútoch sa často stretávame s IM-6, 7 atď.s nálepkami.Tieto kódové čísla pôvodne používala spoločnosť Hexcel v Spojených štátoch na označenie uhlíkových vlákien.„IM“ znamená Intermediate Modulus a číslo za ním je identifikačné poradové číslo, ktoré priamo nesúvisí s charakteristikami kvality.Prinajmenšom nie v takom rozsahu, ako by to naznačovalo zvyšovanie číselných kódov. 

Materiál
Modul pružnosti
Nosnosť
 
 
MSI
GPa
KSI
GPa
IM6
40,5
279
810
5,59
IM7
42
290
835
5,76
IM8
44
304
810
5,59
IM9
42
290
890
6,14

 
 Z údajov v tabuľke možno vyčítať, že modul pružnosti a pevnosti IM uhlíkových materiálov sa líši sotva o 10%. Uhlíkové vlákno Hexcel sa časom stalo štandardom a stalo sa akýmsi „spontánnym štandardom“. Ostatné spoločnosti to prirovnali k vlastným, menej známym materiálom, čo viedlo k tomu, že dnes IM- # nájdeme nielen na prútoch na báze Hexcel, ale na akomkoľvek produkte. Existuje tiež veľa jeho odrôd a nikto už nevie, ktorý mohol byť originál. Spoločnosť Commerce zachytila ​​okamžité správy, pretože je jednoduchá, zapamätateľná, a tak sa ľahko dostala do povedomia verejnosti. To by bolo v poriadku, pokiaľ sa na existujúci produkt odkazuje týmto spôsobom, ale dvojciferné IM-ká už nie je ľahké kam umiestniť. Je to tak preto, lebo Hexcel nemá produkt, s ktorým by ich mohol porovnávať, a zvyčajne nám neviažu na nos, aké technické vlastnosti v skutočnosti IM nad 10 pokrývajú. Bežný spotrebiteľ má tendenciu veriť, že po IM-9 nasleduje 10 a zjavne musí byť lepší ako ten predchádzajúci. Nebol by s tým žiadny problém, len... Jedná sa o to, že „IM“ znamenajú veľmi podobné materiály. Na druhej strane, za daných okolností možno kód „IM-akékoľvek číslo“ použiť na zoradenie produktov daného výrobcu nanajvýš, ale je vhodný iba na porovnanie produktov rôznych spoločností so silnými výhradami.

  Očká:
 Neoddeliteľnou súčasťou rybárskych prútov sú aj očká. Poznáme niekoľko svetových výrobcov, ako Fuji, SeaGuide, Alps, atď.. Na lepších rybárskych prútoch ale nachádzajú očká od výrobcu Fuji.
 Očká sa skladjú z dvoch častí, ako rám a výplň. Rámčeky sú vyrobené buď z hliníka, alebo titanu. Výplne momentálne Fuji ponúka tieto: FazLite, Alconie, SiC, Torzite. Všetky tie očká majú svoje opodstatnenie.
 Fuji nedávno uviedla na trh očká s výplňou FazLite. Tie sú veľmi podobné k očkám s Alconite výplňou, ale sú ešte lacnejšie a odolnejšie.
 Očká s Alconite výplňou sú mnohými podceňované.V skutočnosti sú veľmi dobre použiteľné, odolné. Sú ľahšie ako výplne SiC a v neposlednom rade sú aj oveľa dostupnejšie.Odporúča sa pre tých, ktorí sa nestarajú o tých pár centimetrov dĺžky hodov, o niečo vyššie trenie, o málinko hlučnejšiu šnúru (v porovnaní s výplňmi SiC), ale skôr funkčnosť a maximálna životnosť.V prípade mikroočiek, najmä v prípade UL prútov, môže byť extra hmotnosť medzi sériou Alconitu a Torzitu iba do 1 - 2 gramov. Tieto očká sa vyrábajú s hliníkovým rámom s dvomi nožičkami.

 Očká so SiC výplňou. Stále menej prútov sa vyrába s originálnymi očkami Fuji Sic. Pri sériových prútoch sa väčšinou používajú Alconite, a špičkové prúty sú osadené s očkami Fuji Torzite. Podľa môjho názoru má SiC miesto pre tých, ktorí si cenia pocit luxusu pri hádzaní a navíjaní, ale nechcú za Torzite platiť prémiovú cenu. Tieto výplne sú relatívne krehkejšie ako Alconite. Tieto očká sa vyrábajú aj s titánovým aj s hliníkovým rámom s dvomi nožičkami.

 Očká s Torzite výplňou sú nepochybne najvýkonnejšie na svete! Extrémne hladký povrch spojený so super ľahkými titánovými rámčekmi umožňuje tie najdlhšie hody, najtichšie navíjanie a používanie extra tenkých šnúr, či vlascov. Vďaka týchto očiek samotný prút bude ešte viac citlivý, nakoľko torzite je veľmi tvrdý materiál, ktorý prevedie do blanku všetky mikro rezonancie. Cena ale sa rovná s cenou celého sériovéhu prútu strednej triedy. Tieto očká sa vyrábajú len s titánovým  rámom buď s jednými, alebo s dvomi nožičkami. Svoje vlastnosti najlepšie ukážu na ultra ľahkých prútoch.

 Sedlo:
 Do niečoho musíme upevniť aj navijak, na to slúži sedlo (úchyt). Poznáme rôzne druhy, a výrobcov, ako napríklad od Fuji delené (SKII), klasické (DPS), moderné - citlivé (TVS), a veľa iných. Niekto má rád minimalistický dizajn, niekto skôr obľubuje ozdobené, farebné sedlo. Musíme vedieť, že ktoré sedlo nám drží, pasuje do ruky najlepšie. 
 Nakoľko väčšinou sedlá majú väčší vnútorný priemer, ako vonkajší priemer blanku, musia sa vyplniť - podložiť s nejakým materiálom. Pri lacných sériových prútoch tieto sedlá sú vyplnené s páskou alebo kartónom... Pri lepších, prípadne pri stavaných prútoch na tento účel slúžia oveľa lepšie, ľahšie grafitové výplňe. Vďaka tejto výplne samotný prút bude ešte viac citlivý, nakoľko grafitová výplň oveľa lepšie prenáša rezonancie, ako lepidlo, či kartón. V neposlednom rade pri takýchto výplňoch sa nemusí používať veľa lepidla, čo by mohlo zbytočne izolovať spoj medzi sedlom a blankom.

 Ostatné komponenty:
 Pri výrobe prútov sa používajú ešte ďalšie komponenty, ako napríklad úchyt na háčik. Táto halierová maličkosť slúži na to, aby sme nemuseli do drahých torzitových očiek zavesiť nástrahu s trojháčikom.  
 Zvyčajne pod-nad sedlom a na konci udice je korok, EVA duplon alebo čoraz modernejšie karbónové prvky. Tieto doplnky slúžia na lepšie, pohodlnejšie držanie prútu.
 Prúty sú ozdobené ešte s rôznymi dizajnovými prvkami, ako ozdobné krúžky pri sedlách, pri korkoch či EVA duplonoch. Pri výbere prútov máme nekonečné množstvo variácií, kombinácií z čoho každý si vyberie to, čo pre neho najlepšie vyhovuje.

 Špička:
 Špičky prútov môžu byť buť klasické duté, alebo vlepované. Klasické špičky nie sú až také háklivé na zlé "narábanie", a sú vhodné na všetky umelé nástrahy. 
 Vlepenky (chvejivky) sú dosť podobné k tým špičkám, ktoré sa nachádzajú na feedrových prútoch. Môžu byť vyrobené zo sklenených vlákien, uhlíka, alebo kombinácií z týchto dvoch materiálov. Primárne sú určené na lov s gumenými nástrahami, alebo na veľmi maličké rotačky, plandavky. Tieto špičky sú obzvlášť háklivé na nesprávnu manipuláciu. Pri výbere prúta s vlepovanou špičkou musíme si uvedomiť to, že jedno zlé nahodenie, nepozorné navinutie môže znamenať koniec celej špičky. Väčšinou s vlepovanými špičkami sa vyrábajú XUL-UL-L prúty, ale v krajných prípadoch sa môžete stretnúť s vlepenkami aj pri silnejších prútoch, čo podľa mňa moc veľké opodstatnie už nemá, nakoľko pri týchto väčších gramážoch sa stratí samotný jemný cit z tej špičky a k tomu ešte zbytočne riskujeme zlomenie pri používaniu väčších nástrah.

 
Ako by sme si mali vybrať vhodný prút?
 Takže poďme na otázku, že aký prút si zvoliť? To hlavne závisí od toho, na v akej situácií potrebujete využiť prút. Samozrejme nie každý má možnosť mať prúty na rôzne situácie, takže oni potrebujú čo najuniverzálnejšie prúty. Ako som vyššie už spomínal, palica môže byť univerzálna, ale len do určitej miery. Môzu nám stačať aj 2 dobre zvolené prúty, keď budeme chytať aj ľahšiu, aj ťažšiu prívlač. Osobne si myslím, že niekedy sa oplatí troška priplatiť a si zaobstarať kvalitnejší model, ktorý bude vďaka použitým materiálom aj troška viac univerzálny.

 Základom je to, aby sme určili kde chceme chytať s prútom. Z člna, z vody nám stačia dĺžky do 2,00m, z brehu osobne si vystačím s dĺžkou do 2,20m. 
 Druhým kritériom je to, aby sme vedeli, že na aké typy a na aké veľké nástrahy budeme daný prút používať. 

 Na wobblery, plandavky, rotačky, teda na tvrdšie nástrahy odporúčam prút so strednou (medium, regular) akciou, nakoľko dravce inak útočia na tie nástrahy, ktoré vedieme viac-menej plynulým ťahaním, takže pri zaseknutí potrebujeme využívať iné sily. Samozrejme to neznamená automaticky, že ten prút nemusí mať rýchly útlm. 
 Je rozdiel, že či chytáme s rotačkami, alebo plandavkami. Plandavky nemajú veľký odpor vo vode, ale rotačky, hlavne od veľkosti 2 s lístkom typu Mepps Aglia majú už celkom agresívny chod a to nie len na tečúcich, ale aj na stojatých vodách. 
 Štíhle wobblery takisto majú iný odpor vo vode, ako bacuľaté crankbaity, alebo wobblery s dlhou lopatkou s väčším ponorom. Aj niektoré štíhle, ale preťažené modely napriek tomu, že majú menšie lopatky, môžu mať na rýchlych podhorských potokoch veľký odpor, na čo musíme byť nachystaní s relatívne tvrdým prútom, ktorý má ale akciu nastavenú ku pstruhom, teda regular fast, či regular.
 

 Na gumené nástrahy ja rád používam prúty s Xfast, alebo Fast akciou. Pri týchto prútoch pracuje len vrchná časť, čo je dokonalé pri love s gumenými nástrahami, nakoľko tie vedieme - ťaháme inak, ako tvrdé nástrahy. Pri týchto prútoch si uprednostňujem väčší útlm, hlavne pri love zubáčov, alebo šťúk. Pri chytaní jalcov, či boleňov zas mám radšej troška mäkšie prúty s menším útlmom.
 Pri výbere prútu na gumky treba si dávať pozor hlavne na gramáž. Nestačí nám len hmotnosť jigovej hlavičky, ale musíme kalkulovať aj s hmotnosťou nástrahy, nakoľko niektoré už väčšie gumy majú celkom decentnú váhu. Napríklad Keitech Easy Shiner vo veľkosti 5" už váži 10gr, nehovoriac o ozaj veľkých nástrahách. Ďalej musíme počítať aj s tým že pri zábere bude treba zaseknúť aj rybe, možno z väčšej diaľky, a tie ryby väčšinou budú zubáče, sumce, šťuky, ktoré majú tvrdšiu papuľu. Kvôli tomu musíme pridať + pár gramov.
 Takže keď náš plán znie tak, že budeme chytať väčšinou 10gr-ové hlavičky, 3"-ové gumy na rieke Váh a našou cieľovou rybou budú zubáče, tak si zvolme prút s gramážou do 20gr s akciou Xfast - Fast a s väčším útlmom kľudne z tvrdšieho karbónu (keď si tp môžme dovoliť). Vždy by sme si mali vybrať gramáž podľa toho, aká bude najväčšia nástraha, ktorú budeme používať, aj keď len zriedkavo. Keby sme si poddimenzovali vrhaciu záťaž, a kúpili by sme si prút napríklad do 15 gr, ale občas budeme chcieť chytať aj 18gr-ové jigy, tak môže nám hroziť, že prút si preťažíme, aj keď len sem-tam...a potom sa zlomí. Reklamácia pravdepodobne nebude uznaná ani zo strany výrobcu.
  Prúty majú dolnú a hornú hranicu vrhacej záťaže, ale komfortne, teda najlepšie sa s nimi chytá v zóne niekde medzi spodnou a hornou hranicou vz.

  Už keď vieme, že kde budeme používať vysnívaný prút, poznáme aj to, že s akými nástrahami budeme ho používať, už len musíme určiť, že aké budú naše cieľové ryby. Samozrejme môže naskočiť hocikedy hociaký druh aj veľkosť, ale s výberom lokality, nástrahy celkom dobre sa dá cielene chytať jednolitvé druhy (aj keď niektorí "odborníci" tvrdia opak :) ).

 Aké prúty používam ja?
 Ja mám 12 prútov na rôzne situácie, nástrahy a druhy rýb. Využívam ich podľa toho, že s akými nástrahami, kde a aké ryby budem chytať. Skúsim Vám popísať jednotlivé situáce a dôvody, že na čo, aký prút a prečo práve taký používam.

 1. 1,98m / 1-5gr, jednodiel, medium-fast akcia, menší útlm, mäkký prút, titan-SiC očká. Tento model používam na malé plandavky a na malé gumené nástrahy s hlavičkami do 2gr pri zimnom love jalcov z brehu. Zvládne aj väčšie ryby (72cm boleňa napríklad). Buď používam 0,2PE šnúrku, alebo 0,12mm monofil, keď mrzne. S týmto prútom veľmi dobre viem prezentovať malinké nástrahy, larvy na mikro jigoch, alebo plandavky aj 0,5gr-ové. Vďaka menšiemu útlmu výborne tlmí výpady jalcov, ktoré majú mäkšiu papuľku. Tá dĺžka pre mňa je z brehu ideálna a akcia je tiež výborná na vedenie mikro nástrah.

 2. 1,83m / 0-5gr, dvojdiel, medium-fast akcia, stredný útlm, titan-SiC očká. Túto paličku využívam najviac na lov s malými wobblermi do 3cm, plandavkami okolo 1,5gr, s rotačkami do veľkosti 0 a pri love s malými gumkami do 3gr. Je to o niečo tvrdší prút, ako vyššie spomínaný model. Primárne ho používam pri love menších jalcov alebo pstruhov na potokoch, okrajovo na lov ostriežov pod postov (vďaka dĺžke). Takisto aj k tomu prútu patria 0,2PE šnúra, či 0,12mm nylon. Táto dĺžka je ideálna na menších vodách, a blank je dostatočne citlivý na prezentovanie jigov do 1,5gr s nymfami, larvami. 

 3. 1,65m / 0-5gr, dvojdiel, medium-fast akcia, vysoký útlm, SiC očká. Túto paličku som vyrobil presne na úzke, malé, ale rýchle podhorské potoky na lov pstruhov. Výborne zvládne aj 5gr-ové preťažené wobblery v silných prúdoch, ale po záseku, pri zdolávaní už prejde pekne do polovičnej paraboly, čo mi pomôže zdolať aj ozaj divokých pstruhov. Používam ho len so silonónom v priemere 0,14mm. Vďaka krátkej rúčke aj s jednou rukou sa výborne manipuluje s takýmto prútikom.

 4. 1,98m / 2-7gr, dvojdiel, fast akcia, vysoký útlm, titan-torzite očká. Tento prút slúži, ako univerzál. Používam ho pri love ostriežov, volžákov, ale aj pri love jalcov a mrien na stredných riekach, ako Nitra, či Hron. Je to výborná dĺžka aj pri love z brehu, ale aj z vody, či na vode. Jeho parťákom je šnúra v hrúbke 0,3PE.  Vďaka torzitovým očkám aj pri love z brehu viem produkovať extra dlhé hody (keď to treba pri love boleňov). Jeho vysoký útlm a fast akcia mi dovolia chytať aj s hlavičkami do 5gr + guma do 3", ale takisto viem s ním v pohode ťahať aj 1,5gr-ové plandavky, či prezentovať ťažšie larvy na malých jigoch. Najlepšie sa cíti so záťažmi 4gr + 2"-ová guma, a s wobblermi do 5cm s menším odporom.

 5. 1,98m / 1-8gr, jednodiel, Xfast akcia, vysoký útlm, SiC očká. Tento prút mám vyslovene na jemné jigovanie z brehu, alebo z člna na volžáky, prípadne na zubáčov, keď potrebujú jemné prezentovanie. So šnúrkou 0,4PE a so záťažmi 6-8gr + guma až do 3" sa cíti najlepšie. Je to ozajstný, ostrý, bezkompromisný jigový prút.

 6. 1,80m / 2-8gr, jednodiel, medium-fast akcia, stredný útlm, SiC očká. K týmto prútom patrí šnúra v priemere 0,3PE, a je využívaná pri love veľkých jalcov z vody. Jeho dĺžka umožňuje bezproblémové brodenie aj na zarastených vodách. Gramáž je celkom univerzálna, ktorá je vhodná aj na lov s menšími chrobákmi, ale aj s takými wobblermi, ktoré majú väčší odpor vo vode. Okrajovo keď musím, tak zavesím na neho aj gumené nástrahy, ale nie je to ono. Je to výborný wobblerový prútik, a zvládne všeličo možné :).

 7. 1,98m / 2-10gr, dvojdiel, fast akcia, vysoký útlm, SiC očká. Tento prút som si vyrobil takisto, ako univerzál na lov s gumami, wobblermi z brehu, či z člna. Primárne ho používam so šnúrou 0,4PE pri love zubáčov na gumy so záťažmi do 8gr (zvládne aj 10gr) + guma do 3". Keď lovíme z člna dvaja a môžem si vybrať len jeden prút, tak práve túto si zvolím aj na lov s wobblermi. Zvládne aj troška ťažšie povrchovky, ale aj väčšie chrobáky, takže lov jalcov mám zabezpečený, ale keď treba zmeniť taktiku, a prídeme na miesto, kde treba chytať s gumami, takisto nemám problém.

 8. 2,13m / 2-12gr, dvojdiel, fast akcia, stredný útlm, alconite očká. Tento prút slúži, ako náhradný pre prípadného návštevníka :)

 9. 2,13m / 3-12gr (v skutočnosti tipujem skôr na 25gr), jednodiel, Xfast akcia, vysoký útlm, titan-SiC očká. Táto udica je mojím primárnym kamarátom pri zimnom love zubáčov aj z brehu aj z člna. Tento jednodiel s Xfast akciou a vysokým útlmom sa poradí aj s jigmi do 14gr + guma aj do 5"... Aj keď na papieri znesie len 12gr, vďaka tomu, že je tvrdý a jednodielný blank, zvládne oveľa viac. Samozrejme komfortne sa s ním chytá so záťažmi do 8gr + 3" guma, ale má dosť veľké rezervy. So šnúrou v priemere 0,6PE nepozná žiadne neporaziteľné ryby :).

 10. 2,13m / 5-18gr, dvojdiel, Xfast akcia, vysoký útlm, SiC očká. Túto paličku používam keď cielene chytám bolene z veľkej diaľky na povrchové nástrahy. Skutočná vrhacia záťaž je niekde pri 30gr, takže môžem sa do neho oprieť pokojne. So šnúrou 0,6PE občas slúži aj na komfortný lov s pre mňa veľkými jigmi do 18gr + nástrahy do 6", prípadne jerkovanie s väčšími wobblermi na šťuky.

 11. 1,80m / 20-60gr, jednodiel, Xfast akcia, extra vysoký útlm, alconite očká. Táto udica bola vyrobená na lov kapitálnych rýb z člna. Nakoľko je skrátená, je dostatočne silná a zvládne aj 35gr-ové jigy s gumami do 20cm. Potrebuje šnúru v priemere 1,2PE a ozaj silnú ruku. Je to nekompromisný prút. 

 12. 2,10m / 15-45gr, jednodiel, Xfast akcia, vysoký útlm, alconite očká. Túto udicu používam len pri love veľkých zubáčov, sumcov z brehu. Absolútnou prioritou pre neho sú jigové hlavy do 20gr a gumené nástrahy pokojne aj 15cm. Je ešte dostatočne citlivý aj na 8-10gr-ové jigy, ale na to slúži iný prútik :). Je to originálna jigovka nie len na zimné mesiace.

 

 Dúfam, že s týmito riadkami som Vám vedel troška priblížiť a uľahčiť výber prívlačových prútov. Keby ste potrebovali poradiť, alebo máte nejaké otázky, kľudne mi napíšte a budem sa snažiť Vám pomôcť.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.