Prívlačuj | Wobblery | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

18.02.2021
Návody

O wobbleroch

  Výber správnej nástrahy môže byť problémom aj pre skúsenejších prívlačiarov. O to ťažšie je  orientovať sa vo svete wobblerov... V tomto článku by som chcel zhrnúť všetky podstatné informácie o týchto mimoradne úspešných a zároveň aj (možno) komplikovaných nástrahách.

  Čo znamená suspending wobbler? Prečo a kedy by som mal používať shallow runner model? Tieto, a ešte omnoho viac otázok mi položil kamarát prívlačiar pred tromi rokmi, keď sa začal venovať rybačke. Pravdou je, že pre začiatočníka je ťažké  vyznať sa vo svete wobblerov, kde existuje mimoriadne veľké množstvo skratiek, označení, typov, kódov apod. 


  V prvom rade musíme si vyjasniť, že čo je wobbler. Wobbler na začiatku (1936) ešte znamenal imitáciu rybky, keď priekopník týchto nástrah, Lauri Rapala vytvoril prvé nástrahy. Príbeh asi pozná každý prívlačiar.

  Lauri trávil veľa času pri vode a sledoval prírodu. Všimol si, že dravce útočia predovšetkým na zranené, zomierajúce, alebo abnormálne sa plávajúce ryby. Toto pozorovanie bolo rozhodujúce pre jeho ďalší život. Začal sa venovať rezbárstvu a nakoniec vytvoril svoju prvú rybičku. Písal sa rok 1936. Telo nástrahy bolo pokryté lesklou fóliou a ochrannou vrstvou z použitých filmových negatívov. Takto vyrobenú nástrahu oživil ťahaním. Podľa jeho synov Risto a Ensio ich otec s nimi niekedy ulovil takmer 300 kg (!) rýb denne. V roku Lauri nastúpil do armády, kde zostal verný rybolovu. Počas improvizovaných rybárskych súťaží ulovil 78 rýb, zatiaľ čo jeho kolegovia vojaci dokázali „chytiť“ menej aj pomocou dynamitu.
  Po druhej svetovej vojne vytvoril svoje rodinné podnikanie. V tejto oblasti sa šírila povesť jeho úspešných nástrah. Lauri tiež učil svojich dospelých synov, ako vyrábať Rapaly. Risto na to pripomína: „Okrem toho, že nám dal prácu, udržal rodinu pohromade a naučil nás aj na podstatné veci v živote, najmä hodnotu poctivej a tvrdej práce.“ Woblery Rapala sa dlhé roky predávali v ručne vyrobených škatuliach od firmy Elma. Ďalším dôležitým miľnikom v príbehu je rok 1959, keď Normark začal predávať nástrahy Rapala aj v zámorí. O tri roky sa v časopise Life objaví článok o spoločnosti. Odvtedy vývoj neprestával a spoločnosť Rapala sa stala svetovým lídrom v tomto segmente!


  Od týchto rokov už veľa vody pretieklo na riekach, a wobblery sa neustále vyvýjali. V modernom svete wobbler nemusí mať len tvar rybky, ale môže byť imitácia chrobáka, žaby, kačice, potkana, netopiera, atď. 
  Existuje nespočetné množstvo výrobcov, ktorí sa venujú len výrobe wobblerov, ale skoro všetky veľké firmy majú v ponuke pod svojou značkou tento typ umelej nástrahy. Vďaka internetu už ľudia majú dostupné omnoho viac informácií, a veľa rybárov sa vydalo po stopách pána Rapaly, a začali vyrábať svoje wobblery v domácom prostredí. Z takýchto experintov vo viacerých prípadoch sa stanú veľmi zaujímavé projekty, ako napríklad wobblery Imago, či Hegemon. V Poľsku takýchto domácich výrobcov je mimoriadne veľa, ale našťastie nájdeme extra šikovných ľudí aj na Slovensku :). 

  Výroba wobblerov vyžaduje samostatný článok. Osobne sa tomu venujem len na veľmi amatérskej úrovni, ale jeden z našich najšikovnejších výrobcov (p. Cibulka) mal výborný článok minulý rok v časopise Slovenský rybár. Keď sa niekto chce viac dozvedieť o výrobe týchto nástrah, odporúčam si prečítať jeho článok. 

  V skratke len toľko, že wobbler sa môže vyrábať z rôznych typoch dreva, z peny, z umelej hmoty, atď.. Je osadený s troj-, alebo jednoháčikmi. Podľa dĺžky a typu s jedným, alebo maximálne tromi háčikmi. Lopatka je zodpovedná za pohyb a za ponor nástrahy, ale na konečné vlastnosti má vplyv aj systém vyváženia.

  Wobblery môžu byť jedno, dve, alebo viacdielné. Dvojdielné nástrahy majú perfektný, ale celkom agresívny chod. Väčšinou sa používajú v slabších prúdoch, alebo na stojatých vodách pri love zubáčov a šťúk. Moderné, viacdielné nástrahy dokonale vedia imitovať zranenú rybku a majú veľmi krásny, plynulý pohyb. Primárne sa používajú pri love šťúk, či sumcov.

 


 
  Podľa najzákladnejších vlastností wobblery môžeme rozdeliť na plávajúce (floating - F), potápajúce (sinking - S), silno potápajúce (heavy sinking - HS / HW), alebo na neutrálne vyvážené (suspending - SP). Všetky typy majú svoje odpostatnenie a sú dobré na určité situácie. 

 Floating (F), plávajúci wobbler:

 Tieto nástrahy sú vyvážené tak, aby po nahodení ostali na hladine. S navíjaním ale vďaka lopatky sa začnú ponárať do určitej hĺbky. Keď prestaneme navíjať, nástrahy sa začnú vynárať, vyplávať  smerom k hladine. Takto je možné imitovať zranenú rybku.
  Existujú rôzne techniky vedenia, dokonca všetky nástrahy si vyžadujú iný typ pohybu, ťahaniu k tomu, aby chytali čo najúspešnejšie.
  Tieto nástrahy väčšinou sú vyvážené veľmi presne, a prípadná zmena, výmena háčikov by mohla pokaziť celú nástrahu. Predtým, ako na plávajúcej nástrahe vymeníte háčik, odložte originálne háčiky, aby ste mohli v prípade neúspechu pri výmene používať tie pôvodné. Keď máte možnosť, tak s mikro váhou odmerajte hmotnosť originálnych háčikov, aby ste vedeli akú hmotnosť by mali mať nové háčiky. Je možné doladiť tieto háčiky s olovenou pastou, alebo s olovenými mikro nálepkami. Pri týchto nástrahách môžu rozhodovať o úspechu aj mikro gramy.
  Väčšinou plávajúce nástrahy sú rôzne hladinovky, imitácie chrobákov, stickbaity (o týcho výrazoch nižšie), štíhle minnow wobblery. V skratke tie, ktoré sú najúspešnejšie pri love v malých hĺbkach. Nakoľko plávajúce nástrahy sú zvyčajne ľahké, nedržia dobre stopu v silných prúdoch a nemajú ani najlepšie nahadzovacie vlastnosti. 
  Osobne plávajúce nástrahy používam hlavne pri letnom love jalcov (chrobáky), boleňov (hladinovky) a pri nočnom love zubáčov (štíhle nástrahy, imitácie rybičiek - minnow typ). 

   Sinking (S), heavy sinking (HS/HW), potápajúce, preťažené nástrahy:

  Tieto wobblery po nahodení začnú ponárať buď pomalšie, alebo veľmi razantne (v prípade preťažených wobblerov). Pri potápaní sa tiež mierne rezonujú a už v tejto fáze môžu lákať dravcov k útoku. Pri navíjaní väčšinou ostanú v tej hĺbke, do ktorej sa ponorili. Keď prestaneme s navíjaním, tak nástrahy pokračujú v potápaní. S takýmto spôsobom môžme oživiť tieto nástrahy. S potápajúcimi nástrahami veľmi dobre funguje twitchovanie (čo to je? nižšie tiež napíšem aj o tom :) ) na pstruhových potokoch. 
  Na týchto wobbleroch môžeme veselo meniť háčiky, určite nepokazíme ich pohyb. 
  Potápajúce wobblery môžu byť takisto aj hladinovky (aby sa s nimi dalo nahodiť ďalej), niektoré tučnejšie nástrahy, ale aj chrobáky. Samozrejme najpopulárnejšie plávajúce nástrahy sú typy minnow.
  Osobne veľmi rád používam tieto nástrahy, nakoľko sú mimoriadne stabilné aj v silných prúdoch, majú super nahadzovacie vlastnosti. Aj vo vetre sa dá s nimi manipulovať veľmi dobre. Mám aj dokonalé potápajúce hladinovky, ako DUO Yurameki, s ktorými viem dohodiť skoro kamkoľvek, ale pri správnom vedení pracujú na hladine pre potešenie veľkých jalcov. Aj pri love so splavovaním na člne používam potápajúce wobblery, ako Pontoon21 CrackJack S verzie, či CountDowny od Rapaly. Samozrejme aj na pstruhových bystrinách uprednostňujem potápajúce nástrahy, ale tam majú svoje opodstatnenie hlavne silne preťažené nástrahy, ako DUO Ryuki, či Smit D-Incite. V tých najsilnejších prúdoch tieto wobblery pracujú najlepšie. 

 Suspending (SP), neutrálne vyvážené nástrahy:

  Tieto nástrahy po nahodení ostanú na hladine a po navíjaní začnú sa ponárať do určitej hĺbky (podľa lopatky). Rozdiel od plávajúcich nástrah spočíva v tom, že keď prestaneme s navíjaním, tieto nástrahy ostanú v tej hĺbke, kam sa ponorili. Ani neklesajú, ani nevyplávajú. Tieto nástrahy majú tiež veľmi kritické vyváženie, takže s výmenou háčikov len opatrne.
  Suspending wobblery sú vynikajúce na jemný twitching, alebo pri love opatrných rýb. Relatívne dobre sa udržiavajú aj v miernych prúdoch, a vďaka špeciálnemu vyváženiu (veľakrát takéto nástrahy majú zabudovaný magneticky vyvažovací systém) aj celkom dobre a presne lietajú.
  Niekedy na jalcov fungujú najlepšie práve tieto nástrahy. Stačí ich nahodiť, stiahnúť do tej hĺbky, kde ryby sa zdržiavajú a čakať. Bezhybná nástraha ich prekvapuje, a vnímajú ako ľahkú korisť a nekompromisne útočia. Takisto niekedy tie nehybné nástrahy vedia prekvapiť pri love zubáčov.

   Wobblery môžeme triediť ďalej aj podľa hĺbky ponoru. Základné pravidlo je to, že čím dlhšiu lopatku má wobbler, tým hlbšie sa vie ponoriť s ťahaním. Trollingové modely majú extra dlhé lopatky. Samozrejme nie je jedno ani to, že kde na lopatke, alebo nad lopatkou majú tieto nástrahy upevňovací krúžok. Aj umiestnenie upevnenia môže určiť hĺbku ponoru.
  Existuje veľa typov a označení. Niektoré firmy majú dokonca aj svoje označenie týchto vlastností, ale najzákladnejšie sú stále tie, ktoré platia aj pri Rapala wobbleroch, a to: hladinovky, (topwater - TP), či nástrahy s lopatkou ale so zero potápaním (0 footer), mierne potápajúce (shallow runner - SR), stredne potápajúce (medium runner - MR), rôzne verzie týchto dvoch (SSR, SMR), hlboko potápajúce (deep runner - DR), tiež existujú rôzne kombinácie (MDR, SDR - super deep runner). Tieto vlastnosti určujú minimálny - maximálny ponor wobblerov. A to ako som spomínal dĺžka, veľkosť, uhol lopatky. V prípade hladinoviek "lopatku" s iným tvarom môžu mať poppery. Existuje ešte ďalší druh wobblerov, a to vertikálne (lipless) nástrahy. Tieto wobblery fungujú veľmi podobne, ako jigy s gumenými nástrahami. Používajú sa hlavne vo väčších hĺbkach, alebo v stĺpci pri love z člna - vertikálna prívlač. Tieto nástrahy majú krúžky, či dierky na upevnenie karabínky na chrbte, v niektorých prípadoch môžu mať aj viac takých dierok (keď vertikálne (kovové) nástrahy považujeme za wobblery).

Topwater (TP), hladinové wobblery:

  Hladinové nástrahy môžu byť rôzne. Do tejto kategórie patria poppery, WTD (walk the dog) nástrahy (stickbaity, pencilbaity), chrobáky bez lopatky, už spomínané kačice, netopiere, potkany, proste všetky nástrahy, ktoré pracujú na hladine, a nemajú žiadny ponor. 
  Poppery vydávajú praskajúci zvuk, WTD wobblery majú netradičný, kmytajúci pohyb. Chrobáky, hlavne tie bezlopatkové, dokonale môžu imitovať v lete do vody spadnutého chrústika. Ešte do tejto skupiny patria aj niektoré jerkbaity, ktoré väčšinou sa používajú pri love veľkých šťúk.
  Osobne veľmi rád chytám s hladinovými nástrahami. Aj niektoré, hlavne troška väčšie modely majú super nahadzovacie vlastnosti, čo je nevyhnutné pri love boleňov a jalcov. Chrobáky tiež sa mi osvedčili niekedy aj v jesenných mesiacoch. Zábery na tieto nástrahy sú skutočným zážitkom. 
  Pri love s týmito nástrahami ale musíme si dávať pozor na jednu vec. Môže sa stať, že záber už budeme vidieť, ale musíme sa ukľudniť a sekať len vtedy, keď už budeme ten záber aj cítiť. Občas nám môžu oči klamať, a vyvolať reflexný, ale skorý zásek :).

 0 footer, wobblery s lopatkou ale s nulovým potápaním:

  Sem hlavne patria rôzné tučné nástarhy (crankbaity), alebo chrobáky s lopatkami. Zvyčajne tieto nástrahy majú veľmi agresívny pohyb a na hladine ťahajú V-čko. Najlepšie pracujú vtedy, keď ich nahodíme kolmo na prúd a ťaháme ich krížom cez vodu. 
  Podobné nástrahy sú veľmi osvedčené pri love jalcov, boleňov, ale veľké crankbaity so zero ponorom majú mimoriadne úspechy aj pri letnom love sumcov.

 Shallow / Medium runner (SR / MR), mierne a stredne potápajúce wobblery:

  Tieto nástrahy sú asi najbežnejšie na trhu. Patria sem skoro všetky nástrahy typu minnow (imitácia štíhlej, skutočnej rybky), niektoré crankbaity (nástrahy s tučnejším telom), stickbaity (štíhle nástrahy). Tieto nástrahy majú ponor od 0,20m až po 1,50-2,00m. Sú najpopulárnejšími nástrahami. Chytajú vo všetkých situáciach a v šúčastnosti na trhu existuje extra veľa variantov, ktoré sú vhodné na všetky dravce od ostriežov až po sumcov.
  Wobblery SR či MR väčšinou majú prírodný, nie moc agresívny pohyb. Sú vhodné aj na twitchovanie aj na jerkovanie, takisto sa z nich vyrábajú všetky základné modely (F-S-SP), a farebné, či veľkostné kombinácie sú nekonečné.

 Deep / Super deep runner (DR / SDR), hlboko, extra hlboko potápajúce wobblery: 

  Tieto nástrahy slúžia hlavne na trolling, alebo na chytanie v hlbokých, slabších prúdoch, prípadne na stojatých vodách. Hlboký ponor môžu mať aj štíhlejšie, ale aj bacuľaté, tučnejšie nástrahy. Najznámejšie budú asi Salmo Hornet, alebo Rapala DT. V tejto kategórie zaujímavosť spočíva aj v tom, že niektoré nástrahy môžu mať dlhú lopatku (primerane ku telu), majú agresívny pohyb, ale nemajú až taký hlboký ponor, lebo tie nástrahy sú maličké. Ako príklad môžeme uviesť Salmo Hornet 2cm. Je to malý crankbait, s deep runner lopatkou, ale ponor má na úrovni shallow wobblerov.
  Hlboko, či extra hlboko potápajúce nástrahy sa vyrábajú väčšinou ale vo väčších veľkostiach a s agresívnym pohybom. To neznamená ale to, že neexistujú menšie, štíhlejšie nástrahy s miernym pohybom, ktoré sa potápajú hlbšie. 
  V tomto prípade hĺbka ponoru je relatívna, ale osobne deep runner nástrahy beriem, ako také, ktoré majú ponor 3+ metre. Napríklad wobbler CrackJack od firmy Pontoon21 sa vyrába vo verzii DR, ale model s dĺžkou 4,8cm až taký hlboký ponor nemá.

 Lipless, vertikálne wobblery:

  Tieto nástahy sú silne preťažené a používajú sa hlavne pri vertikálnej prívlači z člna. V niektorých prípadoch sú vohdné aj na prechytanie hlbších jám z brehu, alebo na ďaleké hody, napríklad pri love boleňov. Rybári občas podobné nástrahy úspešne používajú aj pri love zubáčov. Vertikálne nástrahy sú veľmi špecifické a hodia sa hlavne do určitých podmienok.

   Wobblery typu Salmo Thrill neviem konkrétne zaradiť ani do jednej kategórie, nakoľko lopatku má, ale je silne preťažený, zas nie je to vertikálny wobbler. Tieto nástrahy sa dajú používať pri rýchlom navíjaní tesne pod hladinou, ale pri potápaní majú jemnú vibráciu. Je možné ich ťahať aj v stĺpci, ale chytať s nimi podobne, ako s gumenými nástrahami blízko ku dnu. Osobne s touto nástrahou som chytil aj šťuku v stĺpci, zubáča pri dne, ale hlavne ju používam na ďaleké hody pri love boleňov, keď tento wobbler ťahám tesne pod hladinou. Každopádne je to špeciálny, ale o to univerzálnejší typ nástrahy.

 


  Twitching - plynulé ťahanie nástrahy s krátkymi zásekmi / video
  Stop n' go - ťahanie nástrahy s krátkymi prestávkami
  Jerking - ťahanie nástrahy s krátkymi zásekmi a prestávkami / video

  Topwater wobbler - hladinová nástraha
  Stickbait - štíhla nástraha
  Crankbait - tučná nástraha
  Minnow - tenká nástraha
  Lipless bait - vertikálna, bezlopatková nástraha
  Pencil bait - väčšinou je to hladinová nástraha, ktorá pracuje s kmytacím pohybom
  WTD (walk the dog) - technika ťahania hladinovej nástrahy
  Glide bait - hladinová nástraha, ktorá je vhodná na walk the dog techniku
  Twitchbait - nástraha, ktorá je vhodná primárne na twitching
  Jerkbait - nástraha, ktorá je vhodná primárne na jerkovanie
  Swimbait - veľké, viacdielné nástrahy

  Dúfam, že s tou krátkou "príručkou" som pomohol trošku sa zorientovať vo svete wobblerov nie len začiatočníkom, ale aj skúsenejším rybárom.  

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.