Prívlačuj
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

  1. Úvod
  2. Rybársky blog
  3. Príbehy
  4. Rybačka po práci (2014)
17.12.2018
Príbehy

Rybačka po práci (2014)

  A je to tu..Čas, keď po dlhej, dennej robote nie len online časopisy, a rybárske filmy môžeme pozerať, ale aj osobne, fizicky sa môžeme sa venovať  – predpokladane od rybieho zápachu – kráse rybárstva.

Vedľa veľa iných vecí prívlač aj má tú výhodu, že nemusíme venovať pol dňa  baleniu vecí. Stačí nám jeden prútik+naviják, nejaké krabice s nástrahami a môžeme vyraziť k vode. Kvôli dobrej rybačke  nemusíme sedieť týždeň na brehu, vysoko nám stačia aj 2-3 hodinky, a môžeme zbohatnúť o veľa krásnych zážitkov.

Je štvrtok, a už o pol piatej popoludní sa  stretnem s mojim stálym spolupáchateľom (samozrejme s Tiborom), aby sme mohli  spoločne vyraziť na popoludňajšie jalce na jednu blízku rieku. Ešte sme na začiatku prívlačovej sezóny (všetko sa to stalo tesne po zahájení). Teraz každý rybár, kto má aj jednu hrdzavú plandavku, vláči ju všade, kde len môže nahodiť. Snažili sme sa nájsť také miesto, čo nie je ažtaké frekventované, ale namiesto rybárov je tam veľa rýb. Kto hľadá, aj nájde, znie porekadlo. Trošku sme mali problémy so zaparkovaním, ale nakoniec úspešne sme zložili fáro, a mohli sme sa obliekať do letnej uniformy. Jedno z našich najobľúbenejších počasí je to, keď brodenie vo vode aj v krátkych gaťkách je pohodlné.

Začali sme chytať tam, kde by začal asi každý na tomto úseku. Skaly, prekážky vo vode, troška silenjší je aj prúd. Všetko sedí, len ryby už, alebo ešte  nie sú tu. Musíme zmeniť miesto. Našli sme ďalšie miesto, ktoré bolo oveľa plytšie. Silný prúd a štrk. Dúfali sme, že aj naše milované jalce si tiež všimli, že to je pre nich vyhovujúci úsek. Všimli...už len sme mali nájsť tie vhodné nástrahy. Pre mňa na takých miestach fungujú celkom dobre aj rotačky, len nie tu a teraz. Výnimka zosilní pravidlo, tak sme dali šancu aj povrchovým nástrahám. Na prvé hody hneď sme dostali razantné, výbušné zábery na povrchovky. Hlavne Iwashi Pencil zaujal našich šupinových kamarátov, ale ani chrobáky ich nenechali bez záujmu. Po pár menších jalčekov a boleňov ustúpla začiatočná aktivita. Nevadí, poďme nižšie, na hlbšie miestá, tam asi nájdeme aj nejaké staršie jedince. Na dnešnú rybačku som si vybral jednu novinku od Cormoranu. Tento vynikajúci prút je jedným zo sérii TX4-iek a volá sa Jaala. Má 210cm a vrhaciu záťaž 2-12gr-ov. Vzhľadom na to, že má nízku cenu,  stretol som sa s naozaj dobrým prútom. Spodná, korková rúčka je elegantná, a držanie je pohodlné. Má stredne parabolickú akciu, vďaka tomu má dosť veľkú rezervu na to, aby sme vedeli úspšne zdolať aj väčšie ryby. Blank je štíhly a so svojou 110gr-ovou záťažou je ľahučký. Keď nalistujeme do katalógu, tak tam môžeme čítať, že tento prút má ultralight akciu. S tým ja osobne moc nesúhlasím, lebo tento prút je ozaj rýchly, a môžeme s ním ťahať aj 7cm-ové wobblere aj v silnom prúde. Pre mňa ultralight akcia znamená niečo iné. Na menšie a stredne veľké rotačky je tiež ideálne, som zvedavý,  ako sa bude správať pri jigovaní. Na malé wobblere, ako napríklad Cormoran Baby Shad je perfektný. Vieme s tým relatívne ďaleko hodiť (samozrejme to závisí aj od silonu/šnúry, od nástrahy, atď.), presnosť je 99%-ná, zvyšok už je len na rybárovi. Tento prút je nástupcom známej ULX sérii, a podľa mojho skromného názoru zaslúžene predstavuje svoju predchodcu. Vlastním aj jeden prút z ULX sérii. Keby som ich chcel porovnať, tak sú pomerne rovnaké, ale ajtak odlišné. ULX používam skôr na gumovanie, lebo je citlivejší (tak ano, lebo má 1-9gr-ov), ale možno, že tento rok v osobe Jaala odhalujem nového šampióna. Do ďalšej analýzy by som nešiel. Každí nech si zobere do ruky, vyskúša, očuchá ten prútik. Keď má na to možnosť, tak aj celú sériu TX4-6-8, a dovolím si tvrdiť, že aj oveľa skúsenejším a lepším rybárom prinesie milé prekvapenia.

Našu cestu sme pokračovali dole prúdom. Tibor hádzal na ľavú stranu, kde voda bola plytčia, a ja som chytal pravú stranu, kde sa nachádzala pri brehu oveľa hlbšia časť. Aj nástrahu som si vybral vhodnú na tento úsek, a čo iné by som si mohol vybrať, ako Cormoran Baby Shad. Veľmi milujem tohto drobčeka, lebo môjho prvého 50cm-ového jalca môžem akurát jemu ďakovať, a odvtedy ešte mi priniesol veľa príjemných chvíľ. Dúfal som, že prinesie aj teraz nejaký výsledok. Ani som nemusel čakať dlho. Najprv dve nepremenené zábery, a potom krásny jalec dal nám najavo, že sme na dobrej ceste.

 
 Tibiho vytipovali boleňe a aj s celkom dobrým úspechom. Veľa krásnych záberov mal na povrchovku a už konečne bol on ten úspešnejší. Ani sme nebrodili ďalej, radšej sme chytali pod brehmi. Ako keby pred nami bol jeden neviditeľný pás, a podvedome sme cítili, že odkiaľ pokiaľ môžu prísť zábery. Zľava bolene, z prava bývali tu jalce, a s radosťou útočili na nástrahy, ktoré sme im ponúkali.
 

Nástraha Walk the dog  ani jalcov nenechala len tak bez reakcie. Vehemetne útočili na povrchu plávajúcu nástrahu, aj úspešne, aj neúspešne. Najväčší jalec dneska tiež prišiel na Iwashi Pencil, ale moc sa mu nechcelo byť pred fotoaparátom, a radšej vynechal titulné foto. S parádnym skokom, za čo by na olympiáde dali aj 10 bodov, vyskočil z Tibiho rúk a zmizol pred nami. Ako všetkému, aj tomuto čarovnému dňu sa pomaličky blížil koniec. Už sa nám zdalo, že úsek je vychytaný. Ale sa to len tak zdalo...Vymenili sme si strany. Tibi hádzal na pravo, ja naľavo. Toto  hneď mal aj výsledok.

 

 

Tam, kde dovtedy jalce útočili na hlbšie idúce nástrahy, bolene rabovali na povrchovky, a naopak. Už viackrát sme zažili, že miestá, ktoré sa zdali už pomaly prázdne, na vymené nástrahy sa zase oživili. Stačí aj o 1-2cm-ov menšia nástraha, alebo dať na karabínkuwobbler pracujúci na inej rezonancii  a môžeme pokračovať v rybačke úspešne.

Pohli sme sa hore prúdom, a z tých miest, ktoré sme už raz poprehadzovali, zase sme chytili pekné ryby, len sme mali vymeniť nástrahu.

 

 


Ale z veľa dobrých miest  sme nemali ani jeden záber. Hĺbka bola ideálna, prúd takisto, kríky nad vodou, ale ryba nikde. Ale tam, kde na brehu bola hustá vegetácia, tak tam pod nimi aj jalce sa cítili dobre a v bezpečí. Aj som robil jednu skúšku. Vytipoval som si  jeden krátky úsek, kde na hornej časti bol jeden strom, breh bol suchý, a spodnú časť zavrel jeden veľký kameň. Medzi tou suchou časťou a kameňom bola tak na cca.  3-4 metrovom úseku hustá tráva. Samozrejme tam, kde breh bol suchý, neboli ani ryby, ale pri tráve sa skrývali pekné jalce.

Keď sme pozreli na odchytaný úsek, sme skonštatovali, že zábery sa začali od tých častí, kde bola na brehu hustá tráva. Kde skončila vegetácia, alebo na brehu boli nejaké kameňe, tak tam sa nezdržiavali ryby.

 Tak nakoniec sme zažili veľmi podarenú rybačku. Ryby neboli kapitálne, ale nás potešili, hlavne tak po práci. Zase sme získali cenné skúsenosti, ktoré v budúcnosti môžeme využiť úspešne, a sme našli jedno také miesto, čo pre laika znamená len jednu časť rieky, ale pre tých, ktorí vidia aj „pod vodu“, môže priniesť veľa príjemných chvíľ.

Na dnešnú rybačku som si vybral jednu novinku od Cormoranu. Tento vynikajúci prút je jedným zo sérii TX4-iek a volá sa Jaala. Má 210 cm a vrhaciu záťaž 2-12gr-ov. Vzhľadom na to, že má nízku cenu,  stretol som sa s naozaj dobrým prútom. Spodná, korková rúčka je elegantná, a držanie je pohodlné. Má stredne parabolickú akciu, vďaka tomu má dosť veľkú rezervu na to, aby sme vedeli úspešne zdolať aj väčšie ryby. Blank je štíhly a so svojou 110 gr-ovou záťažou je ľahučký.

  Tento prút je nástupcom známej ULX série, a podľa mojho skromného názoru zaslúžene predstavuje svoju predchodcu. Vlastním aj jeden prút z ULX série, čé používam skôr na gumovanie.

  Prútovi Jaala vynikajúcim partnerom je naviják vo velkosti 500. Tento malý stroj s ľahučkým telom pre mňa perfektne vyhovuje. Prút s navijákom sú v rovnováhe, a spoľahlivá brzda aj pri razantnejších výpadoch rýb ma zatial nesklamal. Chod má ľahký, a kapacita 500-kovej cievky úplne stačí na 0.06mm-ový nanofil.

  Nerád chytám so silónom, a šnúra si myslím, že nie je tá najvhodnejšia vec na UL prívlač. V nanofile som si našiel to, čo som hľadal. Pevnosť, silu a zero pružnosť. Jedinou nevýhodou nanofilu je to, že sa veľmi ľahko zničí a ostré veci sú jeho veľkým nepriateľom. Kvôli tomu ja na konci nanofilu naviažem mini not-a-knot (bezuzľovú spojku), a do toho dám 0.21mm-ový fluorokarbónový nadväzec. Fluorocarbon je oveľa odolnejší voči oderu a v nejakých šťastnejších prípadoch môže našu nástrahu zachrániť od zubov šťúk. Už párkrát som si myslel, že môjho najobľúbenejšieho Baby Shada mi zobere zelená bandita, ale vďaka fluorocarbónu ešte stále ho mám v krabičke a naďalej mi prinesie veľa radostí.

  Okrem Shallow Baby Shada  rád chytám na jeho brata, ktorý ide o niečo hlbšie. Deep Baby Shad mi vynikajúce funguje pri brodení, hlavne keď väčšinou hádžem pod brehom, kde často je hlbšia voda. Tento wobbler po nahodení a po pár otáčok s kľučkou už hneď pracuje v 50cm-ovej hĺbke, kde podľa mojich skúseností často sa nachádzajú aj jalčeky. Ak nepríde záber, tak s tou nástrahou môžeme kľudne  prechytať aj celý vodný stĺpec pri menších hĺbkach do 1.20 metra. Nástraha je dokonale vyvážená a tým pádom umožňuje veľmi presné hody.

  Ďaľšia moja favorizovaná nástraha je Iwashi Pencil, taktiež od Cormoranu. Už sme videli na fotkách, že bolene ho milujú a ja tiež zbožňujem zábery na povrchové nástrahy.

  Mojou tajnou zbraňou na zimu je Daiwa Baby Vib. Keď jalce vôbec nemajú chuť už na okukané gumené nástrahy, ale sa zdržiavajú na dne, vtedy im ponúknem UL vertikálny wobbler. Minulý rok som mal úspešné výpravy aj vďaka tomuto wobblerovi. Chutil nie len jalcom hlavatým, ale aj tmavým, dokonca aj boleň a malá šťučka ochutnala tohto mierne aggresívne pracujúceho wobblera. Takéto a podobné hračky nosím vo veste v pravom vačku.

  Na ľavej strane mám rôzne gumené nástrahy a jigové hlavy, ktoré v lete skôr využívam pri love ostriežov a mrien. Prevláda tam ružová a žltá farba. Prvú milujú ostrieže, a žltá na mrenu je dobrá J Sú to rôzne nymfy, malé twistre, mini kopytká a všeliaké kreatúry aj s ochutením.

  Samozrejme nemôžme si vynechať ani rotačky a malé plandavky. Najbližšia pstruhovka je odo mňa cca. 130 km, takže tieto plechy používam skôr pri love jalcov a boleňov. Niekedy aj jalce majú taký deň, že im moje obľúbené wobblere nechutia, ale dajú prednosť minirotačkám, a to nie len malé drobčeky, ale aj pekné, 50 cm-ové jedince. Vtedy dám do karabínky zaťažené strieborné, alebo medené rotačky.

  Ťažšie 3-4gr-ové mini plandavky s nanofilom sa dajú odhodiť na slušné vzdialenosti a vieme, že pri chytaní boleňov to je veľmi veľká výhoda :)


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.