Prívlačuj | Výber háčikov | Rybárske potreby pre prívlačiarov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pi: 8:30 - 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,01 € a máte dopravu ZADARMO na SK
Novinky
24.02.2021
Už na ceste nový tovar: ---   čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Facebook

 Facebook logoSlovak Parcel Service

 1. Úvod
 2. Rybársky blog
 3. Návody
 4. Výber háčikov
26.02.2021
Návody

Výber háčikov

  Máte staršie wobblery, či plandavky? Chceli ste si už dávno vymeniť háčiky, ale neviete ktorý typ, aký model by ste si mali vybrať? Ktoré háčiky sú vhodné na plandavky, ktoré na rotačky? Má zmysel vymeniť trojháčiky za jednoháčik, alebo naopak? Na tieto otázky nájdete odpoveď v nižších riadkoch.

  V posledných rokoch rybársky trh rastie s veľmi vysokým tempom. Rybári stále hľadajú nové nástrahy, prúty, navijaky, drobnosti, bižutériu. Každý chce byť úspešný pri vode, a používať také produkty, ktoré dopomôžu k najväčším úlovkom.

  Podstatnú časť tomuto úspechu tvoria nástrahy. Wobblery, plandavky, rotačky, teda tvrdé nástrahy sú už dopredu osadené s háčikmi. Niekedy tie háčiky sú ale nižšej kvality (bohužiaľ občas aj na drahších nástrahách).
  Aby sme sa vyhýbali strate rýb, potrebujeme mať na svojej výbave doladené aj také detaily, ako háčiky. Niekedy originálne háčiky sú veľmi mäkké, alebo sa vytupia rýchlo. Samozrejme, časom aj tie najkvalitnejšie háčiky sa vytupia, alebo keď sa zavadíme do prekážky, môžu sa aj vyhnúť (v lepšom prípade). 
  V poslednej dobe stále viac a viac rybárov praktizuje chyť a pusť. Vďaka tomu rybári svoje úlovky chcú pustiť s minimálnymi zraneniami. Aj kvôli tomu veľakrát pôvodné trojháčiky na nástrahách vymenia na bezprotihrotové jednoháčiky.
  V týchto prípadoch si musíme vybrať vždy tie najlepšie, najvyhovujúcejšie háčiky.

  Háčiky na tvrdých nástrahách môžu byť troj-, alebo jednoháčiky. Občas na niektorých vertikálnych nástrahách nájdeme aj dvojháčiky. Existujú ešte prídavné (assist) háčiky, ktoré vyzerajú podobne, ako dvojháčiky. 
  Všetky tieto háčiky sa vyrábajú s protihrotom, alebo bez protihrotu.

 

  Trojháčiky:

  Takéto háčiky majú tri hroty. Skoro všetky wobblery, či rotačky sú osadené originálne s takýmto typom. Ani by som nepovedal, že by boli lacnejšie, ako jednoháčiky, len možno stále sú dostupnejšie, alebo viac rybárov verí trojháčikom, takže výrobcovia preto svoje nástrahy osádzajú ešte stále s trojháčikmi. Osobne si myslím, že opodstatnenie majú skôr len pri love veľkých dravcov (šťuky, sumce kapitálnej veľkosti), kde používame už dosť veľké nástrahy. Alebo v takých prípadoch, kde chytáme s relatívne veľkými 8+ cm-ovými nástrahami.
  Trojháčiky sa vyrábajú aj od menších veľkostí (16), až po extra veľké (10/0). Pretekári častokrát používajú mikro trojháčiky, ktoré vyrábajú s letovaním z malých (22) muškárskych jednoháčikov.
  Povlaky trojháčikov môžu byť rôzne. Najpopulárnejšie sú teflónové háčiky, lebo lepšie prenikn cez tlamu rýb.

 


  Ako si zvoliť trojháčik? Osobne používanie trojháčika by som odporúčal skôr pri väčších wobbleroch (8+cm), alebo na veľké rotačky (3+), prípadne na plandavky, s ktorými chytáte cielene šťuky, či sumcov. 
  Aby háčik sa zasekol čo najlepšie, musí mať väčšiu šírku, ako najväčšia šírka samotnej nástrahy. Takže na tučný, 8cm-ový wobbler nemôžeme zavesiť 14-ku trojháčik, alebo naopak, na 3gr-ovú plandavku moc nepasujú 1/0-ky. 

 

 

  Plusy:

 • Sila trojháčikov sa zíde hlavne pri love trofejných rýb (aj keď na trhu existujú už extra silné a veľko jednoháčiky)

  Mínusy:

 • Zachytávajú sa do sieťky
 • Môžu poškodzovať tlamu menších rýb, hlavne pri tých druhoch ktoré majú mäkšiu papuľu (jalec, pstruh, boleň)
 • Pri zdolávaní držia rybu menej spoľahlivo
 • Zlá manipulácia pri výbere z rýb

 

  Jednoháčiky:

  Väčšinou plandavky, a niektoré kvalitnejšie wobblery sú už orignálne osadené s jednoháčikmi (niekedy aj s bezprotihrotovými).
  Tieto háčiky sa vyrábajú z drôtika, ktoré môžu mať rôzne priemery.  Existujú extra tenké jednoháčiky (21-ka drôtik), ktoré sú vhodné skôr pre pretekárov. Najpopulárnejšie sú stredne hrubé drôtiky (31-ky), ktoré ešte nie sú veľmi hrubé, prenikajú cez tlamu rýb veľmi dobre, ale majú dostatočnú silu udržať aj väčšiu hmotnosť.
  Veľkosť jednoháčikov (ktoré sú vhodné na tvrdé nástrahy, nie jigy, či offsetové háčiky) sa pohybuje od najmenšej (12) až po tých gigantických (10/0).
  Takisto, ako trojháčiky, aj jednoháčiky sa vyrábajú s rôznymi povrchovými úpravami, ktoré pomôžu v lepších zásekoch, a udržať životnosť háčika.
  S jednoháčikmi môžeme osadiť naše plandavky, rotačky, menšie wobblery. Podstatné je, aby sme si vybrali správnu veľkosť a smer očka. 


  Na wobblery väčšinou sú vhodné také jednoháčiky, ktoré majú očko takto:

 


  Tieto háčiky je možné používať aj na rotačky.

  Na plandavky, alebo rotačky používame takéto jednoháčiky:  V niektorých prípadoch wobblery majú na telíčku očká otočené netradičným smerom. Vtedy aj tam potrebujeme používať tieto háčiky.

  Veľkosť musíme prispôsobiť tiež k telíčku nástrahy. Háčik nemôže byť ani moc veľký, ani maličký. Jedine môžme veľkosť troška predimenžovať pri povrchových nástrahách. Hlavne imitácie chrobákov, alebo menšie poppery majú len jedno očko na zavesenie háčika a to vzadu. V tomto prípade môžeme dávať o číslo väčší háčik, aké by telíčko potrebovalo.
  Smer si každý môže určiť sám. Osobne, keď používam jednoháčiky na wobbleroch, tak hroty mojich háčikov vždy smerujú dozadu. 
  Pri výmene si musíme ale dávať pozor  na to, aby naše nové háčiky mali cca. takú hmotnosť, ako tie staré. Hlavne pri plávajúcich a neutrálnych nástrahách môže sa stať, že keď pôvodné ťažšie trojháčiky vymeníme za jednoháčiky, tak nástraha nebude pracovať, nakoľko sa zmenila jeho hmotnosť.

  Plusy:

 • Nezamotajú sa do sieťky
 • Lepšie držia rybu
 • Sú oveľa šetrnejšie k rybám
 • Ľahšie sa vyberajú
 • Aj tenké háčiky sú dostatočne silné

  Mínusy:

 • Možno sa rýchlejšie vytupia

 

 Trojháčiky vs. jednoháčiky:

  Pri zásekoch trojháčiky možno majú väčšiu úspešnosť pichnúť rybu, ale jednoháčiky vedia udržať rybu pri zdolávaní oveľa spoľahlivejšie. Kým pri útoku dravcov sila tomu útoku sa rozloží na tri hroty, tak v prípade jednoháčika tá sila je koncentrovaná len na jeden hrot, vďaka čomu sa zasekne oveľa lepšie.
  Jednoháčiky majú aj dosť väčší oblúk, čo tiež dopomôže pri zdolávaní tomu, aby sa ryba vypla ťažšie z háčika.
  Jednoháčiky môžu byť oveľa tenšie, ale stále silné, vďaka čomu lepšie  preniknú cez tlamu rýb.

  Samozrejme aj trojháčiky majú v určitých prípadoch svoje opodstatnenie, ale osobne keď môžem, tak používam len jednoháčiky vo všetkých prípadoch. Keď sa ma niekto opýta, že nestratíš viac rýb z jednoháčikov, ako z troj, tak odpoviem s otázkou... A z trojháčikov si ešte nikdy nestratil rybu?

 

  Prídavné háčiky (assist hooks):

 Tieto háčiky vyzerajú podobne, ako dvojháčiky, ale majú jeden tretí hrot, ktorý je otočený opačným smerom, aby sa lepšie zachytil do nástrahy. Takéto háčiky používame pri väčších gumených nástrahách, keď už samotný jigový háčik nie je dostatočne dlhý.

 
   Háčiky s protihrotom:

  Väčšina háčikov sa vyrába s protihrotom (hlavne trojháčiky). Môže to byť štandardný, alebo mikro protihrot na vnútornej strane oblúku háčika. Existujú také trojháčiky, ktoré majú ten hrot na vonkajšej strane oblúkov.  Plusy:

 • Nemyslím si, že by držali rybu lepšie

  Mínusy:

 • Keď sa zamotajú do sieťky, ťažko ich vyberiete
 • Poškodzujú tlamu rýb
 • Keď ich stiahnete do prstu, tak rybačku možno ste skončili na ten deň
 • Podľa mňa z týchto háčikov ryba padá viac
 • Ťažšie prenikajú do tlamy
 • Ťažšie sa vyberajú z rýb

 

  Háčiky bez protihrotu (barbless hooks, BL hooks):

  Takéto háčiky nemajú protihrot nikde. Väčšinou sa vyrábajú bezprotihrotové jednoháčiky, ale na trhu sa nájdu aj trojháčiky bez protihrotov. Plusy:

 • Ľahko ho viete vyslobodiť z rýb
 • Oveľa menej poškodzuje rybu
 • Nemusíte rozsekať sieťku
 • Ani prsty...
 • Oveľa ľahšie prenikajú do tlamy
 • Lepšie držia rybu

  Mínusy:

 • Asi nič

 

 Protihrotové vs. bezprotihrotové háčiky:

  Za mňa určite BL háčiky. Nie len kvôli tomu, lebo dosť menej poškodzujú rybu, ale majú o dosť viac praktických predností. Môže sa stať, že háčik zabehne pod nechet... keď tam máte protihrot, a háčik je hlboko, tak dovidopo... v prípade BL háčika to bude, ako pichnutie s ihlou. 
  Ľahšie zaseknete rybu. Prečo? Lebo protihrot môže brániť v tomu, aby háčik prenikol hlbšie, tým pádom protihrotové háčiky nesedia tak dobre, ani nemusia udržať rybu dlho. Nemusíte robiť silné záseky, stačia len maličké, a keď ryby berú opatrnejšie, tak BL háčiky ich chytia oveľa ľahšie. 
  Počas prípadnej dlhej zdolávačky protihrot (keď sa usadí v tlame ryby) môže spraviť stále väčšiu a väčšiu dieru, čo môže spôsobiť to, že háčik vypadne z ryby ešte predtým, ako ju podoberete.
  Výber je stále pestrejší aj z týchto háčikov, takže stačí si vybrať len tvar a správnu veľkosť.

 

  Dúfam, že s touto krátkou príručkou som Vám uľahčil výber správnych háčikov takto v medzisezónnom období :) .

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

O nás

O nás
Zákazníci napísali

© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk

 

Všeobecné informácie

Obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Ochrana osobných údajov
Akcie a zľavy

 

Ocenenia

Kontakt
Logo
Štefan Csernava
Štefan Csernava
Po - Pi: 8:30 - 16:00
© - Všetky práva vyhradené www.privlacuj.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.